Emocionalna inteligencija
Škola zdravog uma, objavljeno 29.05.2025.
Zamisli sljedeću situaciju.
Naljutiš se na osobu koju voliš. U tom trenutku gubiš kontrolu – ljutnja preplavi razum, riječi izlete prije nego što ih uspiješ zaustaviti. Grube, teške riječi – one koje ne misliš, ali ih ipak izgovoriš.
Nekoliko sati kasnije, ljutnja popušta. Shvaćaš što si rekao, kaješ se i želiš se ispričati. No tada saznaješ da je osoba koju voliš duboko povrijeđena tvojim riječima. Toliko da odlučuje otići. Prekida odnos jer ne želi biti s nekime tko ju ranjava, čak ni u afektu.
Što se zapravo dogodilo?
Osoba koja je reagirala u ljutnji pokazala je nedostatak emocionalne inteligencije. Nije upravljala svojim emocijama, a to ju je koštalo odnosa koji joj je bio bitan. Kada je to shvatila, bilo je kasno. Riječi ostave utisak na druge, ne mogu se izbrisati niti povući. Osoba ostaje povrijeđena.
Ovo je samo jedan od primjera koji pokazuje koliko je emocionalna inteligencija važna. Daniel Goleman napisao je knjigu pod nazivom “Emocionalna inteligencija” te u njoj objašnjava zašto je ona bitnija od tradicionalnog kvocijenta inteligencije (IQ). On tvrdi da je emocionalna inteligencija ključna za osobni i profesionalni uspjeh te obuhvaća sposobnosti poput: samosvijesti, samokontrole, empatije i socijalnih vještina.
Goleman naglašava da se ove sposobnosti mogu učiti i razvijati tijekom života, čime pozitivno utječu na odnose, donošenje odluka i mentalno zdravlje.
Što je zapravo emocionalna inteligencija i zašto je važna?
Emocionalna inteligencija označava sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama, ali i prepoznavanja osjećaja kod drugih ljudi. Zahvaljujući tim vještinama, lakše se snalazimo u svakodnevnim situacijama, donosimo promišljene odluke i gradimo kvalitetne odnose.
Ljudi s razvijenom emocionalnom inteligencijom bolje rješavaju sukobe, uspješnije komuniciraju, znaju jasno izraziti svoje potrebe, otvoreno primaju kritike i pokazuju veću empatiju prema drugima.
U stresnim ili emocionalno zahtjevnim trenucima, emocionalna inteligencija postaje iznimno važna. Naime, emocije izravno utječu na naš način razmišljanja i ponašanja. Kad su vrlo intenzivne, dolazi do promjena u funkcioniranju mozga: smanjuju se naše sposobnosti logičkog razmišljanja, donošenja odluka i socijalne prilagodbe. Tada možemo reći ili učiniti nešto što ćemo kasnije požaliti.
Upravo tu emocionalna inteligencija dolazi do izražaja – pomaže nam da prepoznamo što osjećamo, zašto to osjećamo i kako to izraziti na miran i konstruktivan način. Time se smanjuje mogućnost nesporazuma, agresivnih reakcija i narušenih odnosa.
Ukratko, emocionalna inteligencija je temelj zdravih odnosa i kvalitetne komunikacije – u svakodnevnom životu.
Kako razvijati EI?
1. Samosvijest
Samosvijest je sposobnost prepoznavanja i razumijevanja vlastitih emocija i njihovog utjecaja. To je temelj emocionalne inteligencije – ostale komponente oslanjaju se na ovu komponentu. Uključuje realnu procjenu vlastitih sposobnosti i samopouzdanja.
„Sve počinje sa samosviješću – to je temelj emocionalne inteligencije te se od toga dalje gradi. Ako ste svjesni vlastitih emocija i ponašanja koja iz njih proizlaze, možete početi njima upravljati“, objašnjava Andrews.
Osobe koje su samosvijesne, donosit će bolje odluke, graditi jače odnose te bolje komunicirati.
2. Samoregulacija
Samosvijest otvara vrata samoregulaciji – sposobnosti upravljanja emocijama i ponašanjem. Kada postanemo svjesni svojih emocija, možemo ih naučiti kontrolirati i držati pod nadzorom.
3. Socijalna svijest
Socijalna svijest je sposobnost razumijevanja emocija drugih ljudi, a njezin ključni element je empatija.
Jamil Zaki, profesor sa Sveučilišta Stanford opisuje empatiju kroz tri komponente:
1. prepoznavanje emocija drugih
2. suosjećanje (dijeljenje tih emocija)
3. želja da se toj osobi pomogne
4. Socijalne vještine
U te vještine spadaju: utjecaj na druge, upravljanje konfliktima, timski rad i sposobnost motiviranja. Sve one doprinose izgradnji zdravih i uspješnih odnosa u svim aspektima života.
Uz razumijevanje što je emocionalna inteligencija, važno je i poduzeti konkretne korake prema njezinu razvoju. Evo kako možeš početi:
1. Prepoznaj i imenuj svoje emocije
Što trenutno osjećam? Kako obično reagiram u stresnoj situaciji? Kako bih želio/la reagirati u takvoj situaciji?
Već sama svjesnost o onome što osjećamo može nam pomoći u smanjenju impulzivnih reakcija.
2. Zatraži povratnu informaciju
Pitaj bliske osobe – prijatelje, obitelj, nastavnike – kako oni vide tvoje emocionalne reakcije. Jesi li empatičan/na? Kako reagiraš u sukobima? Koliko se dobro prilagođavaš?
3. Čitaj književnost
Istraživanja pokazuju da čitanje književnosti s kompleksnim likovima može poboljšati empatiju. Promatranje svijeta iz perspektive drugih likova pomaže bolje razumjeti druge – i tako razvija našu socijalnu svijest.
Autorica: Laura Šubarić
Literatura:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Emotional_intelligence
- https://professional.dce.harvard.edu/blog/how-to-improve-your-emotional-intelligence/#How-to-Establish-a-Culture-of-Emotional-Intelligence
Izvor ilustracije: https://www.linkedin.com/pulse/emotional-intelligence-edge-strengthening-connections-khushboo-sharma-lsjvc/