Na prvi pogled, narcisoidne osobe često ostavljaju dojam karizmatičnih, samouvjerenih i sposobnih pojedinaca. Njihova pojava privlači, njihovi govori uvjeravaju te je njihovo samopouzdanje gotovo zarazno. Međutim, ispod tog sjaja samouvjerenosti krije se složen psihološki obrazac. Narcizam nije samo umišljenost ni pretjerana briga o vlastitom izgledu, već duboko ukorijenjena potreba za divljenjem, često praćena nedostatkom empatije i osjetljivošću na kritiku. U vremenu u kojem se društveni uspjeh često mjeri brojem pratitelja i pažnjom publike, granice između zdravog samopouzdanja i patološke narcisoidnosti postaju sve zamagljenije. Upravo zato, razumijevanje narcizma važnije je nego ikad.

Prije nego nastavimo, važno je imati jednu stvar na umu: osoba koja ima par karakterističnih narcisoidnih obrazaca ponašanja ne mora biti narcis. Drugim riječima, ako netko, primjerice, često priča o sebi i zna tu i tamo biti arogantan ili ohol, to ne znači da ima narcisoidni poremećaj ličnosti.

Karakteristike narcisa (prema Erikson, 2021):

  • Imaju nerealno, grandiozno mišljenje o sebi
  • Imaju izraženu egocentričnost
  • Govore samo o sebi
  • Misle da su posebni i jedinstveni
  • Arogantni su i oholi
  • Često kritiziraju i osuđuju druge
  • Misle da za njih pravila ne vrijede
  • Stalno se reklamiraju
  • Misle da imaju pravo na najbolje
  • Iznimno su osjetljivi na kritiku
  • Cijene moć i slavu
  • Imaju neutaživu potrebu za priznanjem
  • Na sumnju reagiraju agresijom
  • Dvolični su i manipulativni

Kada se osvrnemo na ove karakteristike, shvatit ćemo da su narcisi sami sebi najbitniji. Sve što oni rade, bilo to dobro ili loše, na kraju se vraća na njih.

Snažno samopoštovanje = narcizam?

Naravno da ne. Osobe sa snažnim samopoštovanjem imaju pozitivnu sliku o sebi, svjesni su svojih sposobnosti i vrlina, ali su također svjesni i svojih mana. Uz to, spremni su pomoći drugima, ne očekujući ništa zauzvrat. Narcisi će također učiniti neko dobro djelo, ali će ono imati koristi i za njih same.

Narcisov pogled na svijet

Narcisi nam tijekom razgovora vrlo brzo indirektno otkriju što misle o sebi. Ako možete, vratite se natrag u vrijeme na neki razgovor koji ste imali s narcisom. On je zasigurno razgovarao o sebi, ali je li on razgovarao o tome kako je ljubazan, obziran i skroman ili je razgovarao o tome kako je uspješan, pametan i „iznad svog vremena“? Zapamtite, narcisu nije cilj biti dobar za druge, cilj mu je biti dobar za sebe. On mora biti najuspješniji, najbogatiji, najpametniji. Možete zaključiti da je to nemoguće i upravo zato su narcisi vječito nezadovoljni. Što god vi napravili, oni nikada neće biti sretni. Uvijek će misliti da su izvukli kraći kraj jer se njihove želje nikada ne ostvaruju. Međutim, to ne znači da će odustati, baš suprotno: pokušati će na sve moguće načine, povlačeći pritom druge ljude za sobom, dobiti ono što uistinu „zaslužuju“.

Narcisovo ponašanje

Duboko nezadovoljan vlastitim životom, narcis će jednako tako pronaći razloge da bude nezadovoljan i vama. U narcisovim očima, vi ćete uvijek kaskati u nekom pogledu: nećete zarađivati dovoljno, nećete biti dovoljno obrazovani, nećete se dovoljno ulagati u vaš odnos.

Još jedan važan obrazac narcisa jest da on nikada neće zauzeti vašu stranu. Neće se slagati s vama oko nekog stajališta ili će smatrati da se nešto moglo odraditi puno bolje. Cilj je da se vi osjećate loše oko sebe jer je to način da on ima još veću kontrolu nad vama. Kontrolu će također postići tako što vas izolira od bilo koje osobe koja bi mogla biti „prijetnja“, odnosno s vaše strane podrška u shvaćanju da se nalazite u blizini narcisa.

Jako je lako zamjeriti se narcisu, ali još je gore kada vi niste niti osoba koja se zamjerila, no i dalje ispaštate. Oni će sve svoje frustracije izbaciti na osobi koja je u tom trenutku najlakša meta. Najčešće se radi o osobi koja je fizički prisutna narcisu dok je on frustriran ili osoba koja se malo previše zbližila narcisu.

Kad smo već kod bliskosti, narcisi znaju točno koliko blizu vas moraju držati. U jednom trenutku djeluju nježno i brižno, dok se u sljedećem hladno povlače. Upravo ta emocionalna nepredvidivost stvara začarani krug u kojem stalno tražite njihovu blizinu.

Kako prestati igrati njihovu igru i vratiti vlastiti mir

Prema autoru, ako vam okolnosti dopuštaju, najbolje što možete učiniti jest udaljiti narcisa iz svog života. Međutim, ne možemo svakog narcisa samo tako izbaciti. Ponekad to nije naš šef, prijatelj ili poznanik, već brat, sestra, roditelj i ostala bližnja obitelj. Uzimajući to u obzir, slijede par savjeta kako se, barem emocionalno, osloboditi narcisa:

  • Razmislite prije nego što svima objavite da je narcis – narcis će se htjeti boriti nazad. Vrlo vjerojatno će doći do još većih emocionalnih napada na vas. Ne zaslužujete to, znate kakva ste osoba i da niste kao oni, zato je bolje jednostavno se odmaknuti.
  • Potrudite se da je razmak između vas i narcisa što veći – što ste mu bliži, veće su šanse da postanete žrtva njegove prljave igre.
  • Ako uđete u konflikt, spomenite samo njegovo ponašanje – nemojte govoriti o  emocijama, on ih ovako i onako ne razumije na isti način kao i vi. Fokusirajte se  na ponašanje, na taj način ćete biti proaktivniji.
  • Uvedite odgođeni odgovor i budite dosljedni – nemojte u afektu odgovarati na pokušaje njihove manipulacije. Dopustite si da se smirite, razbistrite um i pronađete odgovor. U trenutku kad ga pronađete, budite dosljedni. Ukoliko niste, narcis će sljedeći put znati kako vas može „slomiti“.
  • Postavite uvjete – kad počnete biti dosljedni, narcis će shvatiti da ne blefirate. Međutim, ako se njegovi obrasci ponašanja i dalje nastave, postavite uvjete za nastavak vaše veze. U većini slučajeva je to finalna opcija koja će upaliti.

Autorica: Mihaela Hrgić

Literatura:

Erikson, T. (2022). Okruženi narcisima: Kako se zaštiti od tuđeg ega (M. Perišić, Prijev.). Zagreb: Poetika.

Izvor ilustracija: https://pinterest.com/

Podijelite s prijateljima