Kako se nositi s tremom?
Iz kulture u poduzetništvo - Vijesti, objavljeno 07.04.2021.
”The mind is a wonderful thing – it starts working the moment you are born, and never stops until you get to speak in public.” R. Drummond
Istinitost ove rečenice osjetili smo zasigurno barem jednom na svojoj koži. Kako odrastamo, tako se i broj naših javnih nastupa povećava. Pritom, koliko god se trudili izbjeći neke od njih, moramo biti svjesni da će se oni uvijek pojavljivati. Na primjer, predškolske izvedbe, školski programi, fakultetske prezentacije i seminari, razgovori za posao te govori na različitim svečanostima prilike su u kojima se od vas može zahtijevati da nešto kažete, objasnite ili predstavite. Tom prigodom trema je svakako normalna (i očekivana pojava), no važno je znati nositi se s njom.
Što je trema uopće? To je posebna vrsta straha koja se pojavljuje kada razmišljamo o nekom događaju u budućnosti, a smatramo da mu nismo dorasli. Manifestira se znojenjem dlanova, ubrzanim kucanjem srca, plitkim disanjem, suhoćom usta, drhtanjem i mučninom. Pojavljuje kao lagana ili snažna zabrinutost, a ponekad i kao ona najbolja verzija (pozitivna trema). Ako se ovi simptomi javljaju u blagom omjeru oni mogu pozitivno djelovati na vaš nastup jer ukazuju na to da vam je stalo do toga kako će sve izgledati.
Trema je individualna stvar i postoji puno faktora koji utječu na njen intenzitet, ali ovo su neki savjeti koji bi mogli pomoći ili barem olakšati vaš javni nastup.
1. Dobro se pripremite
Govor ne treba učiti napamet, ali bismo trebali stajati iza svake izgovorene rečenice. Temeljito obradite sve što planirate reći i pomozite si bilješkama ako su vam potrebne. Vježbanje je ključno, a najbolje bi bilo vježbati pred članom obitelji ili prijateljem kako bi vam mogli ukazati na eventualne pogreške. Također, pripremite opremu (laptop, zvučnike, prezentaciju i slično).
2. Disanje je ključno
Trbušni mišići se stišću u situacijama kada trema upravlja nama pa možemo disati samo grudnim košem. Kao posljedica toga dolazi do ubrzanog rada srca i povišene razine adrenalina. Zato je važno stabilizirati disanje. Uvucite trbuh, nemojte pomicati prsni koš, izdahnite kroz nos.
3. Analizirajte situaciju
Napišite najgori mogući scenarij koji se može dogoditi. Potom pročitajte napisano i prekrižite sve situacije koje imaju malu vjerojatnost da se ostvare. Zatim još jednom prođete kroz popis ostalih situacija i vidite kako njih možete zaobići.
4. Vremenom se smanjuje
Najlakši način da ovladate tremom jest da učestalo javno nastupate. Nije bitno jesu li to govori, predstave ili intervjui. Nakon nekoliko takvih uzastopnih prigoda trema će vam postati prijatelj i naučit ćete kako vladati njome, a ne ona vama.
Napisala: Maja Daničić
Fotografija preuzeta s: Unsplash