Granični poremećaj ličnosti
Riječi koje liječe, objavljeno 12.05.2021.
Granični poremećaj ličnosti spada među posebnu kategoriju psihičkih poremećaja koja nosi naziv poremećaji ličnosti. Ponašanje osoba negativno utječe na njih u svakidašnjim situacijama. Odstupaju od društvenih očekivanja te im njihovo ponašanje uzrokuje probleme s okolinom u kojoj se nalaze i sa samim sobom.
Granični poremećaj ličnosti utječe na odnose s drugim ljudima, sliku samog sebe i emocije. Karakteristika tog poremećaja je emotivna nestabilnost i dramatični odnosi. Pacijenti idealiziraju određenu osobu, a isto tako ju mogu lako zamrziti ako ih razočara. Radi tog načina razmišljanja dijele ljude koje upoznaju na one koje idealiziraju i one koje ne vole. „Oni preko svake mjere vole iste one koje će bez razloga mrziti“, je izreka engleskog liječnika Thomasa Sydenhama koja pobliže opisuje njihov način razmišljanja.
Kako bi pacijent bio dijagnosticiran s navedenim poremećajem, treba zadovoljiti pet do devet navedenih obilježja:
- veliki napori kako bi izbjegli da ih voljena osoba napusti, bilo to stvarno ili imaginarno napuštanje
- nestabilni odnosi s drugim ljudima, te svrstavanje poznanika u dvije kategorije
- nejasna slika o samome sebi
- impulzivnost
- suicidalne misli, samoozljeđivanje i pokušaji suicida
- emotivna nestabilnost, epizode anksioznosti, razdražljivosti i disforije
- kronični osjećaj praznine
- problemi s kontroliranjem bijesa
- prolazne paranoidne ideje povezane sa stresom
Uzroci nisu posve jasni ali pretpostavlja se da genetika i djetinjstvo igraju veliku ulogu. U djetinstvu smo svi oblikovani, pa tako događaji koji nam se tada dogode tada utječu na nas kasnije. Onima kojima je djetinstvo bilo traumatično (da su iskusili nasilje, nestabilnost u obitelji, osjećaj nesigurnosti, gubitak roditelja itd.) imali su kasnije posljedice na svom mentalnom zdravlju. Neki od njih su razvili granični poremećaj ličnosti. Unatoč velikom postotku ljudi koji je imalo teško djetinstvo, to nije nužna predispozicija da netko bude dijagnosticiran s graničnim poremećajem ličnosti.
Liječi se odlaskom na aktivnu psihoterapiju. Ako pacijent ne može kontrolirati sebe i svoje osjećaje, uz to se još primjenjuje farmakoterapija (liječenje lijekovima). U najgorem slučaju dolazi do hospitalizacije ako je sklon suicidalnom ponašanju.
Bitno je napomenuti da svatko od nas može iskusiti navedene simptome, ali poremećajem se naziva to stanje tek ako postane smetnja u svakodnevnom životu i „upravlja nama“. U tom slučaju važno je potražiti stručnu pomoć.
Izvori:
https://www.poliklinika-djeca.hr/za-roditelje/izazoviroditeljstva/granicni-poremecaj-licnosti/
https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/mentalno_zdravlje/granicni-poremecaj-licnosti
Napisala: Marta Penava
Fotografije preuzete s: Unsplash