Cyberbullying: kako ga prepoznati i spriječiti
Novost, objavljeno 07.04.2025.
Cyberbullying je oblik zlostavljanja koji se odvija virtualno, najčešće na društvenim mrežama i sve je češći među mlađim generacijama. Kao i svaki drugi oblik zlostavljanja, može imati veoma kobne posljedice i zato ga je važno naučiti prepoznati, a i spriječiti.
Koji su znakovi cyberbullyinga?
Ovakav tip bullying-a može se pojaviti u mnogo oblika. Može se raditi o ružnim i neprimjerenim porukama, fotografijama, videima i slično. Također može biti upućeno direktno prema zlostavljanom (npr. slanje uvreda preko poruka, ostavljanje negativnih komentara na objavama zlostavljanog itd.) ili se može odvijati „iza leđa“ (npr. stvaranje grupa mržnje, širenje lažnih informacija, stvaranje lažnih profila i sl.)
Ponekad je teško prepoznati razliku između obične šale i zlostavljanja, no glavni indikator cyberbullying-a jest osjećaj povrijeđenosti. Ako se u bilo kojem trenutku osjećaš nelagodno i loše zbog neke interakcije na internetu i ako se ona unatoč tvom negodovanju ponavlja, moglo bi se raditi o obliku zlostavljanja. Osjećaji koji su najčešći među žrtvama su: tuga, strah, usamljenost, zabrinutost i sram.

Kako spriječiti i zaustaviti zlostavljanje?
Ako si se ikada osjećao/la zlostavljano na internetu, važno je obratiti se odrasloj osobi od povjerenja. Nakon toga je važno spremiti sve poruke, komentare ili druge dokaze o zlostavljanju kako bi osobe zadužene za to mogle reagirati na primjeren način.
Ako ne osjećaš da imaš osobu kojoj se možeš povjeriti u vezi nasilja, postoje razne druge mogućnosti kao što su Hrabri telefon – to je linija koju možeš nazvati i popričati o svojim problemima. Broj Hrabrog telefona je 116 111, a također im se možeš obratiti mailom ili chatom na njihovoj web stranici: https://hrabritelefon.hr/

Idealno bi bilo zaustaviti zlostavljanje prije nego što uopće počne. Iako je to u današnje vrijeme dosta zahtjevan zadatak, postoje brojni načini prevencije. U posljednjih nekoliko godina, u cijelom svijetu su doneseni različiti zakoni o online zlostavljanju i mjere zaštite djece i mladih na internetu, no to nije dovoljno jer nasilje u svim oblicima nažalost i dalje postoji.
Bitno je shvatiti da nisi kriv ako si žrtva, nasilje nikada nije u redu i važno ga je zaustaviti. Iako se čini teško, zatraži pomoć. Nikada nisi sam i uvijek postoje ljudi koji ti žele i mogu pomoći.
Autorica: Nera Dolenac
Literatura:
https://tinejdzeri.hrabritelefon.hr/clanci/cyberbullying/
https://www.unicef.org/croatia/price/cyberbullying-kako-ga-sprije%C4%8Diti
https://www.stopbullying.gov/cyberbullying/what-is-it
Izvor fotografija: Unsplash