Pravilo 5 sekundi: Pravila su tu da se slijede – barem ovo jedno
Novost, objavljeno 25.04.2025.
06:00
Odgodi.
06:05
Odgodi.
06:10
Odgodi.
06:15
Odgodi.
…
Smatram da ne moram pisati dalje, shvatili ste o čemu je riječ.
Ja sam isprobala sve. Promijeniti zvuk alarma, postaviti alarme češće, postaviti ih rjeđe, probuditi se kasnije i omogućiti si tih 15 minuta više. Naravno, ništa nije uspjelo. Kao prava Gen Z-evka, na TikTok-u naišla sam na isječak podcasta u kojem je jedna žena govorila o metodi koja će pomoći svakoj osobi s odgađanjem, stvaranjem novih navika te promjeni ponašanja.
Bila je to Mel Robbins i njezino Pravilo 5 sekundi.
„Primijenite ga kad god osjetite nagon za djelovanjem prema nekom cilju ili obavezi, ili u trenutku kad shvatite da oklijevate učiniti nešto što znate da biste trebali učiniti. Počnite brojeći unazad u sebi: 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Brojenje će vam pomoći da se usredotočite na cilj ili obavezu te da se oslobodite briga, misli ili strahova. Krenite u aktivnost čim dođete do 1. To je sve.“
Da, to je sve. Ovakva metoda ili ovoj metodi slična jedino je što će uspjeti. Motivacija vas neće natjerati da djelujete. Kad zapravo trebate nešto učiniti, neće vam se dati. Nijedan govor poznate osobe, motivirajući citat ili video neće vam pomoći.
Zašto je Pravilo 5 sekundi toliko uspješno?
„Ako brojite do 5, samo ćete nastaviti brojiti. Kad brojite unazad, nakon jedan više nemate kamo, stoga je to poticaj za djelovanje.“
U školi smo trčali na 3 – 2 – 1. Novu godinu dočekujemo odbrojavanjem 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Raketa se lansira odbrojavanjem 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Sve u životu kreće nakon 1. Našem mozgu je to već poznata pojava. Upravo zato je ova metoda toliko uspješna.
Odbrojavanje također služi kao distrakcija od smišljanja izlika. Naš mozak vrlo često djeluje protiv nas, ali u skladu s našim osjećajima. U roku od sekunde možemo smisliti zašto nešto ne bi trebali napraviti. U podlozi svake naše izlike stoje naši osjećaji. Njih treba ignorirati, upravo zato što ne možemo kontrolirati kako ćemo se osjećati, ali možemo kontrolirati hoćemo li djelovati ili ne.

Povezanost pravila s hrabrošću
Mel u ovoj knjizi naglašava važnost hrabrosti. Hrabrost da se suočimo s problemima koje izbjegavamo već neko vrijeme. Hrabrost da pitamo šefa za povišicu. Hrabrost da pitamo roditelje za financijsku pomoć. Hrabrost da pitamo tu osobu za broj telefona. Međutim, tu se ne radi samo o hrabrosti za djelovanje k cilju, već i o spoznaji da postoji mogućnost da se naša želja neće ostvariti. Upravo za to je potrebno najviše hrabrosti. Mel stavlja naglasak na proces, a ne na rezultat. Bez obzira jesmo li uspjeli nešto postići ili ne, čin djelovanja je ono na što se trebamo fokusirati. Koliko smo hrabri što smo probali!
Kad sagledamo širu sliku, ovdje govorimo zapravo o nečemu što nam svi profesionalci govore već godinama. Izlazak iz zone komfora jedino je što omogućava naš razvoj.
Sveobuhvatnost Pravila
Vjerujte mi, ovo pravilo ne pomaže samo u stvaranju novih navika, izgradnji samopouzdanja te promjeni ponašanja. Kako Mel kaže, „najmoćniji način korištenja ovog pravila“ upravo je korištenje pravila kako bi preuzeli kontrolu nad umom. Velik dio dana mnogi od nas provedu razmišljajući o negativnim scenarijima i brigama nad kojima nemamo stvarnu kontrolu. To nas ne dovodi nikuda.
„Kad preuzmete kontrolu nad umom, bit ćete u stanju razmišljati o onome što vam donosi radost i moć umjesto da se fokusirate na ono negativno.“
„Ovladaj svojim umom, ili će on ovladati tobom.“ ~ Horacije
Autorica: Mihaela Hrgić
Literatura:
Robbins, M. (2018). Pravilo 5 sekundi (prev. R. Rojc-Belčec). Zagreb: V.B.Z.