Kako postaviti i održavati osobne granice?
Novost, objavljeno 25.04.2025.
“Ja postojim da ne ispunim tvoja očekivanja; ti postojiš da ne ispuniš moja.”
Svi smo se vjerojatno barem jednom u životu pronašli u situaciji u kojoj smo rekli DA nečemu iako smo zaista htjeli reći NE. Isto tako, sigurno je bilo trenutaka kada nam nije bilo lako odbiti izdvajanje vremena za druge, iako ga nismo imali dovoljno ni za sebe i svoje obaveze. Koliko lako izražavamo vlastite potrebe i želje? Koliko često kažemo da nam nešto ne odgovara? I koliko nam je teško odbiti napraviti uslugu nekome bez straha od posljedica? Ako nam većina postupaka nabrojanih u prethodnoj rečenici zvuči teško, pa čak i nezamislivo, rješenje bi mogli biti naučiti prepoznavati vlastite potrebe i osjećaje, kao i postavljati osobne granice u skladu s time.
Što su zapravo osobne granice? One predstavljaju unutarnja ograničenja koja si sami postavljamo i kojih se držimo pri interakciji s okolinom i drugim ljudima. Jednostavnije, moglo bi se reći da su to nevidljive granice koje nam služe kao vodič u odnosima s drugima. One određuju što nam je prihvatljivo u ponašanju i komunikaciji – što smo spremni dati drugima i primiti zauzvrat. Prema jednoj definiciji, osobne granice nastaju kao rezultat uspostavljanja ravnoteže između želje za očuvanjem vlastite autentičnosti i potrebe za prilagodbom društvu, a služe održavanju harmonije i uspostavljanja kontakta s okolnim svijetom. Odnosno, one nam mogu pomoći u održavanje balansa između naših osobnih potreba i zahtjeva okoline.
Neke granice je lakše postaviti, a neke teže što ovisi o odnosu koji imamo s drugima, situaciji u kojoj se nalazimo i drugim čimbenicima. Osim toga, važno je naglasiti da granice postoje i ako o njima nismo pričali s drugima, a važno je reagirati ako ih netko naruši.

Vrste osobnih granica koje često postavljamo uključuju:
- Fizičke – odnose se na zaštitu našeg osobnog prostora. To uključuje, primjerice, koliko fizičkog kontakta nam je u redu imati s drugom osobom.
- Emocionalne i mentalne – podrazumijevaju pravo na vlastite misli i osjećaje, razlikovanje vlastitih osjećaja od tuđih te preuzimanje osjećaj odgovornosti za vlastite, ali ne i za tuđe osjećaje. Omogućuju i stvaranje emocionalne sigurnosti pri čemu poštujemo tuđe osjećaje, a sami ne dijelimo više osobnih informacija nego što nam je ugodno s obzirom na prirodu odnosa ili razinu bliskosti.
- Seksualne granice – uključuju pitanja pristanka, udobnosti, sigurnosti i osobnih ograničenja u intimnim situacijama. Važno je jasno postaviti što nam je prihvatljivo, a što nije.
- Materijalne granice – odnose se na pitanja privatnosti, vlasništva, troškova i ograničenja u pogledu spremnosti da dijelimo materijalne resurse s drugima.
- Vremenske granice – određivanje načina na koji ćemo provoditi svoje vrijeme, kome i kojim aktivnostima dajemo prednost. Također, odnose se i na dostupnost drugima u odnosu na njihovo vrijeme, vrijeme koje izdvajamo za osobni razvoj, slobodno vrijeme, rad, prijatelje i obitelj, kao i za rješavanje osobnih potreba i prioriteta.
ZAŠTO JE VAŽNO POSTAVITI I ODRŽAVATI OSOBNE GRANICE?
Važnost postavljanja zdravih osobnih granica vidljiva je po tome što njihovo narušavanje može dovesti do stresa i osjećaja preopterećenosti, pojave tjeskobe, depresije i ljutnje, sukoba s drugima, psihosomatskih problema poput nesanice, pada imuniteta i pogoršanja sveukupnog zdravlja. Postavljanjem granica možemo lakše odrediti koje su nam potrebe najvažnije i prioritetne, zaštititi vlastito vrijeme i vlastitu energiju te stvoriti ravnotežu u životu koja promiče naše cjelokupno zdravlje i sreću.
Dakle, samo neke od prednosti postavljanja osobnih granica su:
- Zaštita mentalnog zdravlja i blagostanja.
- Promicanje zdravih odnosa postavljanjem jasnih očekivanja i ograničenja.
- Sprječavanje izgaranja i iscrpljenosti davanjem prioriteta vlastitim potrebama i vremenu.
- Poboljšanje samopoštovanja vrednovanjem vlastitog vremena i energije.
- Poboljšanje komunikacijskih vještina izražavanjem svojih potreba i ograničenja.
- Povećanje produktivnosti uklanjanjem smetnji i fokusiranjem na važne zadatke.
- Smanjenje stresa i tjeskobe izbjegavanjem nepotrebnih obveza.
- Poticanje osobnog rasta i razvoja izdvajanjem vremena za brigu o sebi i razmišljanje.
- Poboljšanje osjećaja kontrole i autonomije nad vlastitim životom.
Formiranje osobnih granica nije ni malo jednostavan zadatak, a neki od izazova na koje možemo naići pri njihovom formiranju su: neadekvatna osviještenost (nismo dovoljno svjesni svojih vrijednosti i potreba), strah od odbijanja (trudimo se ugoditi drugima te se bojimo odbijanja, što dovodi do zanemarivanja vlastitih interesa), implicitna očekivanja od drugih i stres (opterećenost školskim obvezama, stres i drugi zahtjevi mogu nas učiniti manje sposobnima braniti vlastite potrebe i granice) i kulturološke posebnosti (u nekim kulturama može biti veći izazov odbiti ili uspostaviti granice).
KAKO POSTAVITI ZDRAVE GRANICE?
Netko možda neće znati kako izraziti svoje misli, osjećaje ili želje ili pak ni sam neće znati što zapravo želi pa će tako slijediti volju drugih. Netko drugi bi možda svoje želje i potrebe izražavao dominantno, čak i agresivno, pri čemu bi narušavao tuđe blagostanje. Ono čemu bi trebalo težiti je asertivnosti: izražavanju misli, osjećaja i potreba otvoreno, iskreno i bez agresije. Asertivne osobe mogu lako uspostaviti osobne granice, a da pri tome ne narušavaju tuđe.
Fleksibilne osobne granice smatraju se najzdravijim i najprilagodljivijim. Osobe s fleksibilnim granicama ih mogu učinkovito uspostaviti te braniti vlastite potrebe dok su također otvoreni za interakciju i komunikaciju s drugima. Mogu lakše održavati ravnoteže između vlastitih potreba i potreba drugih.

Neki od ključnih aspekata i savjeta za uspostavljanje i održavanje zdravih osobnih granica su:
- Samosvijest i spoznaja
Razumijevanje vlastitih potreba, želja i vrijednosti ključni je aspekt izgradnje zdravih granica. Važno je obratiti pozornost na to kako se osjećamo u različitim situacijama i kako to utječe na naše blagostanje.
- Učinkovita komunikacija
Ključno je biti iskren, otvoren i izravan u izražavanju misli i osjećaja, ali bez vršenja emocionalnog pritiska na drugu osobu. To je sposobnost izražavanja vlastitih uvjerenja ili osjećaja uzimajući u obzir misli i osjećaje sugovornika, bez nanošenja štete.
- Sposobnost pažljivog slušanja i razumijevanja
Važno je biti pažljiv i prijemčiv za potrebe drugih ljudi, kao i pokazivati interes za njihove misli i osjećaje.
- Postavljanje granica
Naučiti reći “ne” u situacijama kada je to nužno. Bitno je razumjeti da to nije sebičan ili neprijateljski čin, već izraz samoodržanja i samopoštovanja.
- Samopoštovanje i poštovanje drugih
Sposobnost slušanja i razumijevanja gledišta drugih, suzdržavanje od osuđivanja i agresivnih reakcija.
- Otpornost
Sposobnost da ostanemo vjerni svojim granicama i sigurni u svoje vrijednosti i potrebe.
- Jasno razumijevanje osobnog prostora
Svijest o prostoru, kako fizičkom tako i emocionalnom, potrebnom za ugodno funkcioniranje. Važno je naučiti prepoznati kada je taj prostor narušen i djelovati u skladu s tim.
- Podržavanje zdravih odnosa
Traženje podrške od osoba koje poštuju naše granice i pomažu u njihovom održavanju. To mogu biti obitelj, prijatelji ili stručna osoba.
Postavljanje granica nije odraz sebičnosti već čin brige za sebe i vlastito mentalne zdravlje. Koju granicu bi mogli postaviti već danas – za sebe, svoje zdravlje i vlastiti mir?
Autorica: Gloria Lukačević
Literatura:
Chernata, T. (2024). Personal boundaries: definition, role, and impact on mental health. Personality and Environmental Issues, 3(1), 24-30. https://doi.org/10.31652/2786-6033-2024-3(1)-24-30
https://positivepsychology.com/great-self-care-setting-healthy-boundaries
https://www.seebeyond.cc/blog/2023/10/25/how-you-can-care-for-yourself-by-setting-healthy-boundaries
https://www.papyrus-uk.org/setting-boundaries/
Izvori fotografija i ilustracija:
https://i.pinimg.com/736x/ff/63/b7/ff63b79a3661451f6a2eab0040bcff79.jpg
https://i.pinimg.com/236x/4e/65/fe/4e65fe9791e3daf16df462989de2fd34.jpg
https://i.pinimg.com/236x/61/bc/9d/61bc9d06ab449b318f9fdd18479597a0.jpg