Zašto u kasnim dvadesetima ponovno počinjemo više uživati u društvu roditelja?
Riječi koje liječe, objavljeno 28.04.2025.
Kad smo bili tinejdžeri, druženja s roditeljima često su bila nešto što se izbjegavalo. Pokušavali smo se osamostaliti, pronaći vlastiti put i dokazati si da možemo sami.
No negdje u kasnim dvadesetima, dok balansiramo između posla, odgovornosti i sve zahtjevnijeg društvenog života, odjednom shvatimo koliko su nam roditelji zapravo važni, i to nije nimalo neobično.
Jedan od ključnih razloga naša je promjena perspektive. Više nismo mladi buntovnici koji žele pobjeći iz roditeljskog doma, već odrasle osobe koje počinju cijeniti stabilnost, toplinu i mudrost onih koji su nas odgajali. Usporedbe radi, u ranim dvadesetima uživamo u neovisnosti, ali kasnije postajemo svjesni da prave vrijednosti dolaze iz sigurnih odnosa, a malo što pruža takav osjećaj sigurnosti kao razgovor s mamom.
Uz to, sve češće shvaćamo koliko su se roditelji žrtvovali za nas, stvari koje smo nekada uzimali zdravo za gotovo sada vidimo u potpuno novom svjetlu. Financijska sigurnost, savjeti koje nismo htjeli slušati, čak i one sitne roditeljske zabrane, sve to odjednom dobiva smisao. Možda nas i uhvati blaga nostalgija za vremenima kada su naši problemi bili manji, a roditeljska briga činila da se osjećamo zaštićeno.
Također, s godinama se mijenja i naša potreba za bliskošću. Prijatelji su nam i dalje važni, ali shvaćamo da obitelj ima posebnu ulogu, to su ljudi koji su uvijek tu, bez obzira na sve. Zato, koliko god život bio ubrzan, uvijek vrijedi usporiti i popiti tu kavu s mamom.
Psiholozi kažu da u tom razdoblju života počinjemo prepoznavati roditelje ne samo kao autoritete već i kao ljude sa svojim pričama, snovima i nesigurnostima. S mamom i tatom sada razgovaramo kao s ravnopravnima, o životu, ljubavi, problemima, i shvaćamo koliko su nam zapravo slični.
I zato, ako vam mama danas predloži kavu, nemojte je otkazati zbog nečeg “važnijeg”. U tih pola sata, a vrlo vjerojatno i duže, krije se ljubav, razumijevanje i mir koji nigdje drugdje nećete pronaći.
Napisala: Nikolina Hajnić
Fotografija: Unsplash