Kako pronaći upornost i motivaciju (kada radimo od kuće)?
Riječi koje liječe, objavljeno 22.01.2021.
„Kad nešto uistinu želiš, onda se i sav Svemir uroti da to i ostvariš.“, rekao je romanopisac Paulo Coelho. Prema tome, kada nešto želimo, nastojat ćemo istražiti sve moguće načine, akcije, ponašanja koja nas vode do željenog cilja. Svaka prepreka na putu predstavljat će za nas zadatak koji se može riješiti, okolnost na koju se možemo bolje prilagoditi, frustraciju koju nastojimo sniziti.
No, vjerujem da je mnogima rad od kuće novost u posljednje vrijeme te da kao takav predstavlja neželjenu životnu situaciju u kojoj se baš najbolje i ne snalazimo. Teško prepoznajemo motivaciju, održavamo disciplinu, konstantnost i dosljednost. Čak nam se ponekad čini da nam nedostaje neka osobina kako bismo sve životne obaveze koje dolaze uz rad od kuće mogli bolje savladati. Zato ću ovdje spomenuti talent sobe. Jeste li ikada čuli za taj pojam? Naime, književnik Michael Ventura uveo je taj pojam kada se obraćao piscima i pritom je rekao: „Ako nemate talent sobe, ostali vaši talenti ne vrijede ništa. Pisanje je nešto što radite sami u sobi, a prije nego što se riješe bilo koja pitanja stila, sadržaja ili forme, temeljna su pitanja: Koliko dugo možete ostati u toj sobi? Koliko sati dnevno? Kako se ponašate u toj sobi? Koliko često se možete tome vratiti? Koliko straha (i, što se toga tiče, koliko ushićenja) možete sami podnijeti? Koliko godina – koliko godina – možete ostati sami u sobi?” Takozvani talent sobe je ono što nam može potrebno u ovim vremenima, a njega svatko od nas može pronaći i stvoriti – unutar sebe. On predstavlja našu istinsku, unutrašnju motivaciju, a može se preslikati i na sve ostalo što nam je važno u životu.
Dakle, kako bismo razvili takozvani talent sobe moramo promisliti o svojoj motivaciji. Zašto radimo to što radimo, što s time postižemo, što bismo bez toga izgubili i koliko nam je to nešto važno, što u vezi toga volimo? Ponekad odgovor nije tako jednostavno pronaći, ali za sve što radimo – uvijek postoji razlog. Na nama je da pokušamo taj razlog učiniti sebi razumljivim i prihvatljivim. U skladu s time, za kraj ću vam reći: „oni koji imaju zašto živjeti, mogu podnijeti gotovo sve”, filozof Friedrich Nietzsche. A vi, za što vi živite? 🙂
Napisala: Lucija Hajduković
Fotografija preuzeta s: Pixabay