Priopćenje za medije

Predstavnici Vlade primili predstavnike Koordinacije

Do kraja ovoga tjedna Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ured za udruge i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva moraju uskladiti tekst poziva za prijavu projekata na posebni COVID- 19 natječaj koji će biti raspisan kao odgovor Vlade na korona krizu koja je pogodila udruge.

Objavljivanje posebnog COVID-19 natječaja predstavnicima Koordinacije za očuvanje digniteta udruga u RH na sastanku održanom u četvrtak 30. travnja najavili su predstavnici Vlade.
Prema riječima ministara Marka Pavića i Josipa Aladrovića natječaj bi trebao obuhvatiti teme kao što su rastuće obiteljsko nasilje tijekom krize, osobe s invaliditetom, starije osobe, bolesnici i ostale skupine koje su u riziku od socijalne isključenosti uzrokovane pandemijom koronavirusa. Vrijednost natječaja trebala bi iznositi 80 milijuna kuna. Dodatnih 25 milijuna kuna Vlada će izdvojiti za natječaj „Kultura on-line“ koji je u finalnoj fazi dogovaranja i uskoro će biti objavljen. Cilj ovog natječaja je pomoći organizacijama u kulturi, a s obzirom na to da su zabranjena okupljanja.
Sastanak predstavnika Koordinacije koja okuplja 205 udruga civilnog društva održan je nakon što je Vlada primila pismo Koordinacije u kojem se izražava zabrinutost zbog utjecaja koronavirusa na rad udruga. Inicijator sastanka bio je premijer Andrej Plenković, a sastanku su osim ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića i ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Marka Pavića nazočili ravnateljica Ureda za udruge Helena Beus, zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan, državni tajnik u Ministarstvu rada Dragan Jelić i savjetnik Premijera Tomislav Leko.

Koordinaciju udruga predstavljali su inicijatorica i voditeljica Koordinacije Svjetlana Marijon (Udruga Zamisli), Bojan Marjanović (Hrvatsko debatno društvo), Ivana Kalogjera (Nismo same), Lidija Pavić Rogošić (ODRAZ – Održivi razvoj zajednice) i Mirela Despotović (Centar za civilne inicijative).

Ministar Pavić kazao je kako Vlada civilno društvo vidi kao partnera u rješavanju krize zbog čega su u pripremi i novi natječaji. Predstavnici Koordinacije pozdravili su raspisivanje natječaja COVID – 19 no izrekli su svoju zabrinutost zbog najave da će i taj natječaj biti raspisan po principu „najbržeg prsta“ što smatraju da nikako ne pridonosi transparentnosti i kvaliteti projektnih prijedloga. Ako se inzistira na najbržem prstu, cjelokupnu dokumentaciju i sva pravila treba objaviti najmanje dva tjedna prije otvaranja natječaja, upozorili su.

Na sastanku se najviše razgovaralo o EU projektima i njihovoj sudbini. Predstavnike Koordinacije zanimalo je što s iznosom od 100 milijuna eura koji je, kako se moglo čitati u medijima, preraspodijeljen iz ESF-a za ublažavanje posljedica virusa COVID-19. Predstavnici Vlade rekli su da je iznos od 100 milijuna eura skinut s osi 3. i 4. te kako to ne bi trebalo značajno utjecati na natječaje za udruge. Na pitanje što je s natječajima iz Fondova EU koji su odavno zatvoreni (neki su još iz 2018.), a za koje još nisu objavljeni rezultati, odgovoreno je kako je svih devet provedenih natječaja u završnoj fazi, a rezultati se očekuju u sljedeća dva tjedna. Neke natječaje još očekuje treći krug evaluacije, a neki su već u fazi čišćenja proračuna. Što se tiče novih natječaja najavljeno je da će se Indikativni kalendar natječaja malo promijeniti, a novi kalendar bit će objavljen do 15. svibnja.

Vlada je odbila zahtjev Koordinacije za izjednačavanjem udruga s drugim poslodavcima u RH i omogućavanje podrške za isplatu plaće radnicima u udrugama koje dokažu da je rad ugrožen zbog utjecaja krize COVID – 19. Kako je objasnio ministar Aladrović potpore za očuvanje radnih mjesta za proračunske korisnike za Vladu nisu prihvatljiva opcija. Vlada smatra da udruge spadaju u kategoriju proračunskih korisnika budući da primaju potpore iz javnih izvora. Na pitanje predstavnika Koordinacije je li moguće da se potpore potencijalno odobre udrugama koje ne primaju takve potpore, ministar je odgovorio da su potpore usmjerene isključivo na subjekte koji se bave gospodarskim djelatnostima.

Prijedlog Koordinacije za podizanje limita na donacije kao porezno priznatog troška (s 2% na min 10%), ili uvođenje sličnih modela kojima privatne i pravne osobe mogu ostvariti porezne olakšice donacijama u puno većoj mjeri nego što je to trenutačno dozvoljeno uz olakšavanje uvjeta i procedure doniranja, predstavnici Vlade ocijenili su kao zanimljivo rješenje koje je prihvatljivo za razmišljanje, no u ovom trenutku to nije izvedivo.

Na upit o stanju nacionalnih natječaja i raspoloživih sredstava Luka Bogdan najavio je da će Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva informacije o tome imati nakon što dobiju informacije o uplatama u Lutriju, no već sada se može reći da zbog otkazivanja većine sportskih natjecanja one neće biti jednake prethodnim godinama. Na sastanku je najavljen nastavak suradnje te novi sastanci s ostalim nacionalnim tijelima, ministarstvima financija, kulture, demografije, obitelji, mladih i socijalne politike, znanosti i obrazovanja te zdravstva.

Informacija o sastnaku predstavnika Koordinacije za očuvanje digniteta udruga RH i predstavnika Vlade RH

Sastanak koji je sazvao Ured za udruge Vlade RH održan je 30. travnja 2020. na inicijativu premijera Andreja Plenkovića, a povodom pisma koje je Koordinacija uputila tražeći razgovor o utjecaju koronavirusa na rad udruga i prevladavanju krize.

Sastanku su nazočili ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Marko Pavić, ravnateljica Ureda za udruge Vlade RH Helena Beus, zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan, državni tajnik u Ministarstvu rada Dragan Jelić i savjetnik premijera Tomislav Leko te predstavnici Koordinacije: inicijatorica i voditeljica Koordinacije Svjetlana Marijon (Udruga Zamisli), Bojan Marjanović (Hrvatsko debatno društvo), Ivana Kalogjera (Nismo same), Lidija Pavić-Rogošić (ODRAZ – Održivi razvoj zajednice) i Mirela Despotović (Centar za civilne inicijative).

Ministar Pavić prenio je pozdrave premijera Plenkovića te naglasio da Vlada RH civilno društvo vidi kao partnera u rješavanju krize pa će uskoro objaviti nekoliko novih natječaja za udruge.

Voditeljica Koordinacije Svjetlana Marijon uvodno je zahvalila predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću što je omogućio sastanak. Naglasila je da među udrugama postoji niz nejasnoća i pitanja o djelovanju i preživljavanju u doba pandemije, kako vezano uz fondove EU, tako i uz nacionalno financiranje. U ime Koordinacije koja okuplja 205 udruga iz različitih područja djelovanja, zatražila je da Vlada organizira dodatni sastanak i s predstavnicima drugih ministarstava (Ministarstva financija, Ministarstva kulture, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva zdravstva), Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i drugih nadležnih institucija. Rekla je da je da će na sastanku naglasak biti na hitnim mjerama i aktivnostima koje brinu sve udruge, neovisno o području njihova djelovanja.

Razgovor se vodio oko sljedećih tema:

  • Fondovi Europske unije i nacionalni fondovi
  • Podrška udrugama za očuvanje radnih mjesta
  • Podrška manjim udrugama
  • Informiranje i podrška udrugama vezano za pravna i financijska pitanja.

1.  Fondovi EU

Lidija Pavić-Rogošić predstavila je prijedloge Koordinacije te postavila pitanja u vezi već zatvorenih natječaja za koje nisu objavljeni rezultati, natječaja u provedbi, najavljenih natječaja te potencijalnog natječaja koji je vezan uz krizu COVID–19.

Odgovore su dali ministar Aladrović, državni tajnik Jelić i Luka Bogdan.

Prijedlozi Koordinacije za zatvorene natječaje: 

  • Hitno riješiti procjene projektnih prijedloga i donijeti odluke o dodjeli sredstava iz ESF-a za natječaje koji su zatvoreni, neki i u 2018. U procesu procjene trenutno je devet poziva u kojima su udruge nositelji ili partneri.
  • Kod čišćenja proračuna omogućiti adekvatno smanjenje/prilagođavanje broja aktivnosti i korisnika bez smanjenja odobrenih iznosa za fiksne troškove.

Odgovori

Svih devet natječaja u završnoj je fazi i rezultati se očekuju u sljedeća dva tjedna. Neke natječaje još očekuje treći krug evaluacije, a neki su već u fazi čišćenja proračuna. Radi se o sljedećim natječajima:

  1. Usluga za ranjive skupine unutar sedam urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb (PT2 – HZZ) – natječaj je bio po sistemu najbrži prst, u tijeku je evaluacija;
  2. Jačanje poslovanja društvenih poduzetnika – faza I. (PT2 – NZRCD) – projekti su evaluirani, slijedi čišćenje proračuna koje kreće sljedeći tjedan;
  3. “Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II.” (PT2 – HZZ) – u fazi evaluacije i do ugovaranja će proći oko 120 dana;
  4. Mediji zajednice – potpora socijalnom uključivanju putem medija, faza I. (PT2 – NZRCD) – projekti su evaluirani, podnositeljima prijedloga poslane su prve obavijesti;
  5. Promocija zdravlja i prevencija bolesti – Faza I. (PT2 – HZZ) – nismo dobili informaciju što je s tim natječajem;
  6. “Pridruži se – Aktivni u mirovini” – Jačanje sposobnosti organizacija civilnoga društva za unaprjeđenje mogućnosti aktivnog sudjelovanja i socijalne uključenosti umirovljenika (PT2 – NZRCD) – nedavno je završila procjena, u tijeku je završavanje čišćenja proračuna, odluka o financiranju očekuje se u roku od dva tjedna;
  7. Prostori sudjelovanja – razvoj programa revitalizacije prostora u javnom vlasništvu kroz partnerstvo OCD-a i lokalne zajednice (PT2 – NZRCD) – dosta prijavitelja tražilo je odgode u dostavama komentara jer im je otežan rad pa se raspored pomaknuo na njihov zahtjev;
  8. Tematske mreže (PT2 – NZRCD) – procjena kvalitete završila je prošli tjedan, za 3-4 prijave ide treća faza evaluacije. U roku od dva tjedna korisnici bi mogli dobiti obavijesti. Rezultati komponente 2 tematskih mreža (socijalni dijalog) već su upućeni korisnicima;
  9. Suradnja organizacija civilnoga društva i lokalnih vlasti na prevenciji korupcije i sukoba interesa u provedbi javnih politika (PT2 – NZRCD) – kvaliteta projektnih prijedloga nije visoka pa ocjene idu sporo.

Natječaj „Širenje mreže socijalnih usluga“ – komponentne 2, 3, i 4 su na potpisivanju ili su već potpisane, korisnici mogu kasnije potpisati ugovor ako ne žele odmah krenuti s aktivnostima; odgađanje potpisivanja ugovora ne tumači se kao odustajanje od ugovaranja. Većina korisnika je već potpisala ugovor dok su neki odgodili za 2-3 mjeseca.

Prijedlozi Koordinacije za projekte koji su u tijeku

  • Brza isplata sredstava za ugovorene projekte i za one projekte za koje su podneseni završni izvještaji;
  • Omogućiti prenamjenu aktivnosti ugovorenih projekata u skladu s novim okolnostima rada, fleksibilniju prenamjena proračunskih stavki, smanjivanje pokazatelja
  • Omogućiti drugačiju raspodjelu iznosa za plaće, tako da se obračunavaju mjesečni postoci (da je to tako riješeno u sadašnjim natječajima, udrugama bi bilo lakše prebroditi krizno vrijeme u kojem nije moguć fizički rad s korisnicima).

Odgovori: 

Isplate se neće zaustavljati, novac će se isplaćivati u najbržem mogućem roku, a ZNS-ovi će biti obrađeni što je brže moguće. PT2 su upute poslali korisnicima – za plaće se priznaju troškovi ako postoje neke aktivnosti, aktivnosti ne moraju biti u planiranom obimu, a u nekim slučajevima i ako nema aktivnosti – npr. za pomoćnike u nastavi se isplaćuje plaća. Projekti se mogu produljiti kako je navedeno u uputama bez dodatnih sredstava, ali je moguće sredstva ušteđena u drugim stavkama prenamijeniti za plaće, kako bi se na taj način mogli projekti produljiti uz isplate plaće radnicima.

Svjetlana Marijon istaknula je kako HZZ u nekim slučajevima ne priznaje upute upravljačkog tijela o postupanju za korisnike sredstava iz fondova EU te su nekim udrugama odbijeni zahtjevi za promjenu indikatora i preraspodjelu sredstava.

Jelić je izrazio žaljenje i predložio je da se ubuduće svi takvi problemi prijave njemu na e-mail: [email protected].

Napomena, u kopiju staviti [email protected] zbog praćenja odgovora.

O ovim bi temama trebalo još razgovarati kroz Odbor za praćenje te je državni tajnik Jelić obećao da će sazvati sastanak između Tajništva i predstavnika udruga u suradnji sa S. Marijon koja je članica Odbora.

Iznos od 100 milijuna eura koji je preraspodijeljen iz ESF-a za ublažavanje posljedica virusa COVID-19 skinut je iz osi 3. i 4. i to ne bi trebalo značajno utjecati na natječaje za udruge. Možda će otpasti najviše jedan natječaj (npr. „Čitanjem do uključivog društva“). Dogodile su se uštede u području digitalizacije u TDU i u nekim drugim stavkama. Ići će se na preugovaranje, do 2023. će se preugovoriti prioritetne osi na način da se ne oduzima s pozicija namijenjenih civilnom društvu nego s drugih stavki.

Natječaji u najavi: 

  • Što hitnije raspisati najavljene natječaje; neki su bili najavljeni u 2019. (a nisu bili raspisani) i to za različita područja, jer udruge, osim što pružaju socijalne usluge, organiziraju neformalno obrazovanje, doprinose jačanju kapaciteta (između ostalog i javnom sektoru), promociji održivog razvoja, jačanju svijesti o klimatskim promjenama i zaštiti okoliša, doprinose demokratizaciji društva, zaštiti ljudskih prava, inovacijama, borbi protiv nasilja, istraživačkom novinarstvu i dr.;
  • Natječajnu dokumentaciju prilagoditi novonastaloj situaciji, a natječaje raspisati tako da udruge mogu odgovoriti na potrebe svojih korisnika, ne treba propisati sve aktivnosti i njihov broj; neki su natječaji raspisani kao tenderi i ne doprinose rješavanju detektiranih problema i potreba;
  • Uzeti u obzir promijenjene uvjete rada te biti realan u pogledu broja korisnika i indikatora;
  • Proceduru procjene projekata obaviti u što kraćem roku;
  • Ne provoditi natječaje sistemom najbrži prst, dosadašnja praksa nije pozitivna.

Odgovori: 

Indikativni kalendar natječaja malo će se promijeniti i bit će objavljen do 15. 5.

Sredstva ugovorena iz sredstava EU za natječaje za udruge neće se smanjivati, raspisivat će se natječaji po načelu „najbržeg prsta“, u svrhu skraćivanja postupka i bržeg ugovaranja te kako bi se novac uspio potrošiti do zadanog roka. U sljedećem financijskom razdoblju mogu se očekivati promjene tog načela.

Situacija s najavljenim natječajima: 

  • „Umjetnost i kultura za djecu i mlade“ u iznosu od 25 milijuna kn ide po planu i očekuje se
  • skora objava natječaja;
  • Natječaj za izvaninstitucionalne usluge u vrijednosti od 100 milijuna kuna je na razini PT2,
  • uskoro će biti objavljen;
  • Natječaj za osobne asistente faza 3. je u pripremi;
  • Natječaj za STEM u vrijednosti od 100 milijuna kuna uskoro će biti objavljen, vjerojatno u roku od dva tjedna i po načelu najbrži prst;
  • Mikroprojekti – vidjet će se što će biti s tim natječajem;
  • „Znanjem za doprinos zajednici“ – vidjet će se što će biti s tim natječajem;
  • „Pronađi me“ za NEET populaciju je za sada odgođen; –      Čitanjem do uključivog društva“ je za sada odgođen.

Novi najavljeni natječaji za prevladavanje krize uslijed koronavirusa: 

  • „Kultura on-line“ u iznosu od oko 25 milijuna kuna je u finalnoj fazi dogovaranja i uskoro će biti objavljen, kako bi se pomoglo organizacijama u kulturi, s obzirom na to da su zabranjena okupljanja;
  • COVID – 19 – natječaj za udruge kako bi se prilagodile novim okolnostima, a koji će obuhvatiti teme kao što su rastuće obiteljsko nasilje tijekom krize, osobe s invaliditetom, starije osobe, bolesnici i ostale skupine koje su u riziku od socijalne isključenosti uzrokovane pandemijom koronavirusa; Vrijednost natječaja trebala bi iznositi 80 milijuna kuna. Sažetak poziva treba biti usuglašen između MRMS, UZUVRH i NZRCD do 8. 5. 2020. I ovaj će natječaj također biti proveden po načelu najbrži prst.

Metoda najbrži prst bit će primijenjena za sve nove natječaje kako bi se ubrzao proces evaluacije i izbjeglo čekanje na rezultate te kako bi se mogla potrošiti ugovorena sredstva u zadanom vremenskom roku.

Komentar Koordinacije: Predstavnici udruga upozorili su da takav način ne pridonosi transparentnosti i kvaliteti projektnih prijedloga. Ako se inzistira na najbržem prstu, cjelokupnu dokumentaciju i sva pravila treba objaviti najmanje dva tjedna prije otvaranja natječaja.

2.  Financijska podrška udrugama za očuvanje radnih mjesta

Prijedloge je iznio Bojan Marjanović. Uvodno je naglasio da su brojne studije uglednih svjetskih institucija, od Harvard Business School do Svjetske banke, ukazale na važnost usluga u zajednici koje pružaju i organiziraju udruge te da se rad neprofitnog sektora karakterizira kao inkubator inovativnosti, podrške zajednici i efikasne mreže potpore pojedincu. Ono što je važno razlučiti dominantna je vizija udruga kao „potrošača“ sredstava, budući da relevantne studije ukazuju da udruge zauzimaju mjesto između „proizvodnog i uslužnog sektora, uzimajući investiciju iz privatnih ili javnih izvora koju pretvaraju u usluge za zajednicu ili državu“.

Analize ukazuju da se na jednu kunu uloženu u civilni sektor može očekivati između 43 i 83 lipe dodatne stvorene vrijednosti. Civilni sektor većinu svojih sredstava odmah vraća u zajednicu kroz pružene usluge, suradnju s poduzetnicima, plaćanje svih poreznih davanja itd.

/Za sve podatke prikazane su studije i istraživanja koja ih dokazuju/

 Prijedlozi Koordinacije:  

  • Izjednačavanje udruga s drugim poslodavcima u RH i omogućavanje podrške za isplatu plaće radnicima u udrugama koje dokažu da je rad ugrožen zbog utjecaja krize COVID – 19;
  • Dugoročno rješenje: Podizanje limita na donacije kao porezno priznatog troška (s 2% na min 10%) ili uvođenje sličnih modela kojima privatne i pravne osobe mogu ostvariti porezne olakšice donacijama u puno većoj mjeri nego što je to trenutačno dozvoljeno uz olakšavanje uvjeta i procedure doniranja.

OdgovorI: 

Odgovore je dao ministar Aladrović:

Potpore za očuvanje radnih mjesta za proračunske korisnike za Vladu nisu prihvatljiva opcija; Vlada smatra da udruge spadaju u kategoriju proračunskih korisnika budući da primaju potpore iz javnih izvora.

Na pitanje predstavnika Koordinacije je li moguće da se potpore potencijalno odobre udrugama koje ne primaju takve potpore, ministar je odgovorio da su potpore usmjerene isključivo na subjekte koji se bave gospodarskim djelatnostima. Od ovog stava neće odustati, a ostali predstavnici vlasti smatraju da bi to bilo neizvedivo te da treba naći druge načine potpore za premošćivanje problema u radu udruga uzrokovanih koronavirusom.

Prijedlog o podizanju limita za porezne olakšice dugoročno može biti prihvatljiv za razmišljanje. Na jesen, kad završi kriza, s tim se pitanjem treba obratiti gospođi Jakir Bajo u Ministarstvu financija. Ovaj prijedlog načelno podupiru Nacionalna zaklada i Ured za udruge te će pomoći u komunikaciji.

3.  Podrška manjim udrugama

Situaciju udruga koje djeluju na lokalnoj razini i od velike su važnosti za specifične grupe korisnika kao što su onkološki bolesnici koji zbog ukidanja gradskog i međugradskog prijevoza ne mogu obavljati kemoterapijsko liječenje predstavila je Ivana Kalogjera.

Istaknula je da su natječaji na lokalnoj razini otkazani u većem dijelu gradova i općina, da udruge kao što je njena ne mogu jednakim tempom prikupljati donacije građana i poslovnog sektora i organizirati kampanje prikupljanja sredstava, a Nismo same isključivo tako financira uslugu prijevoza na kemoterapiju. S druge strane, mnoge od tih udruga se ne mogu prijavljivati na natječaje EU (npr. zbog kratkog postojanja udruga).

Dodatno, Ivana je u ime Koordinacije predložila pokretanje kriznog fonda ili fonda solidarnosti za udruge koje ovise o lokalnom financiranju, donacijama građana ili/i rade s posebno osjetljivim skupinama stanovništva.

Odgovori: 

Odgovore je dao ministar Pavić, koji je naveo da će planirani natječaj COVID-19 biti namijenjen takvim situacijama.

Što se tiče javljanja na natječaje iz fondova EU, preporučio je da se udruga pokuša javljati na natječaje na način da prilagodi aktivnosti potrebama onkoloških bolesnika i u drugim područjima osim prijevoza te da kroz projekt pronađe način kako može i prijevoz osigurati kao odgovor na potrebe korisnica. Također je preporučio da se udruge koje nemaju iskustvo i potrebne reference mogu javljati kao partneri u projektima.

Nacionalni izvori financiranja 

Svjetlana Marijon i Ivana Kalogjera postavile su i pitanje objave nacionalnih natječaja po pojedinim ministarstvima i Vladinim agencijama.

Odgovore su dali ministri Pavić i Aladrović te Luka Bogdan:

O stanju nacionalnih natječaja i raspoloživih sredstava Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva imat će informacije nakon što dobiju informacije o uplatama u Lutriju; sve ovisi o količini uplata koje zbog otkazivanja većine sportskih natjecanja neće biti jednake prethodnim godinama;

Sljedeći sastanak trebalo bi održati s ostalim nacionalnim tijelima – dogovor je da se „nacionalni sastanci“ organiziraju više puta kako bi se u rad uključili predstavnici i drugih udruga, iz različitih tematskih područja, te predstavnici ostalih nadležnih institucija;

Osnivanje iz nacionalnih izvora Fonda za solidarnost, kriznog fonda ili slične institucije zbog očekivanih „rupa“ u proračunu trenutačno nije izvedivo, ali mogu ostati tema za daljnje razmatranje.

Nacionalna zaklada izradit će analizu koliko iznose potrebna dodatna sredstva.

4.  Podrška udrugama u vrijeme krize

Situaciju s djelovanjem udruga u vrijeme krize izazvane virusom COVID-19 i potresom u Zagrebu predstavila je Mirela Despotović. Istaknula je da se veliki broj udruga morao prilagoditi novim uvjetima digitalne komunikacije. No, neke udruge traže pomoć oko zakonodavnog okvira poslovanja udruga (rad kod kuće, isplata prijevoza radnicima za rad kod kuće, dezinfekcija prostora za rad, zaštita na radu i prilagodbe u krizi, zaštita imunokompromitiranih radnika, prenamjena proračuna kod različitih donatora, ostajanje u kontaktu s korisnicima u vrijeme krize, organizacija kampanja i nagradnih igara u digitalnom okruženju i sl.).

Prijedlog Koordinacije: 

Ured za udruge u okviru svog djelokruga  trebao bi osigurati osobu koja će uvijek biti dostupna na telefon ili promptno odgovarati na upite koji stižu elektroničkom poštom za specifična pitanja pravnog i financijskog poslovanja te da regionalni centri podrške i centri znanja budu adrese za preusmjeravanje nekih pitanja koja se odnose na članstvo, rad s korisnicima, organizaciju događanja i slično.

Odgovor: 

Dogovoreno je da će Ured za udruge osigurati podršku udrugama vezano uz pitanja financijskog poslovanja, a Nacionalna zaklada vezano uz pitanja o Zakonu o udrugama i ostalim propisima koji uređuju rad i poslovanje udruga, posebno u vrijeme krize.

Dogovor oko daljnjih aktivnosti: 

Zaključno je dogovoreno da će sljedeći sastanak biti organiziran u roku od mjesec dana i da će ga ponovno dogovoriti gđe Beus i Marijon.

POPIS UDRUGA OKUPLJENIH U KOORDINACIJI

  1. Udruga za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom “ZAMISLI”
  2. Centar za istraživanje, edukaciju i primjenu novih znanja UP2DATE
  3. Udruga za kreativni socijalni rad
  4. Hrvatska mreža zdravih gradova
  5. Udruga za djecu s teškoćama u razvoju Zvončići
  6. Iskra – Centar za edukaciju i savjetovanje
  7. Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga
  8. Udruga osoba s invaliditetom Suncokret
  9. Centar za mlade Zagreb
  10. Obrazovno-kulturna udruga “Porta” Knin
  11. Humanitarna udruga “fra Mladen Hrkać”
  12. Savez društava multiple skleroze Hrvatske
  13. Udruga “MI” – Split
  14. Hrvatski savez za rijetke bolesti
  15. Međunarodni institut prirodnog zdravlja
  16. Udruga za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti – CINAZ
  17. Liga za prevenciju ovisnosti
  18. Spinalne ozljede Zagreb
  19. Hrvatski savez dijabetičkih udruga
  20. Savez društava “Naša djeca” Hrvatske
  21. Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom
  22. Potrošačica – društvo za zaštitu potrošačica i potrošača Hrvatske
  23. Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu – HURID
  24. Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju Vukovarski leptirići
  25. Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara
  26. Centar za poremećaje hranjenja BEA
  27. Udruga Amazonas
  28. Centar za civilne inicijative
  29. Građanski aktivizam
  30. Krijesnica udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima
  31. Savez gluhih i nagluhih grada Zagreba
  32. Hrvatsko društvo stručnih komunikacijskih posrednika za gluhe osobe
  33. Hrvatsko društvo prevoditelja znakovnog jezika za gluhe
  34. Otvorena medijska grupacija
  35. Udruga Maštara
  36. Udruga oboljelih od ALS-a i drugih rijetkih bolesti NEURON
  37. Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije
  38. SRCE- Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
  39. Društvo za psihološku pomoć
  40. Sirius-Centar za psihološko savjetovanje, edukaciju i istraživanje
  41. Udruga za promicanje neformalne edukacije “otvoreni prostor”
  42. Centar tehničke kulture Rijeka
  43. Trans Aid – Udruga za promicanje i zaštitu prava trans, inter i rodno varijantnih osoba
  44. Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji “Korak dalje” Daruvar
  45. Udruga za psihosocijalnu pomoć Susret
  46. Udruga PET PLUS
  47. UDRUGA “DELTA”
  48. Centar za karijere mladih Dubrovnik
  49. Udruga za kreativno-održivi razvoj i konkurentnost Dubrovnik
  50. Udruga “Sindikat biciklista”
  51. Centar za građanske inicijative Poreč
  52. Ocean Znanja u Republici Hrvatskoj
  53. Regionalna zaklada za lokalni razvoj Zamah
  54. Udruga Ludruga
  55. Ženska soba – Centar za seksualna prava
  56. DEŠA – Dubrovnik
  57. UCDPDN Leptirići
  58. Centar za kulturne djelatnost
  59. “Temativ krea” udruga za promicanje kvalitetnog življenja
  60. Udruga za zaštitu potrošača Grada Karlovca Korana
  61. Udruga Dugine obitelji
  62. ZIR-zajednica i razvoj
  63. Hrabri telefon
  64. Udruga “HERA” Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava
  65. Centar za mladež Zaprešić
  66. Udruga Profesor Baltazar
  67. Savez udruga za autizam Hrvatske
  68. KLUB ŽENA POKUPSKO
  69. KUPA RIJEKA ŽIVOTA
  70. DVD POKUPSKO
  71. STUDIO LEPEZA
  72. UDRUGA RODITELJA ZA DJECU NAJTEŽE TJELESNE INVALIDE I DJECU S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU “ANĐELI” SPLIT
  73. Udruga osoba s invaliditetom Krapinsko zagorske županije
  74. Centar za razvoj vrijednosti
  75. Lezbijska organizacija Rijeka “LORI”
  76. Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce
  77. Roditelji u akciji
  78. Hrvatska udruga oboljelih od sklerodermije
  79. Humanitarna organizacija “Zajednica Susret”
  80. UDRUGA RODITELJA ZAJEDNICA SUSRET ZAGREB
  81. UDRUGA ZA PROMICANJE ZDRAVOG NAČINA ŽIVOTA “SKLAD”
  82. Udruga roditelja “Korak po korak”
  83. Zeleni klik!
  84. Centar za žene žrtve rata – ROSA
  85. Mladi hrast
  86. Udruga Vestigium
  87. OAZA – Održiva Alternativa ZAjednici
  88. Autonomna ženska kuća Zagreb – žene protiv nasilja nad ženama
  89. SINDIKAT UMIROVLJENIKA HRVATSKE
  90. Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije
  91. Udruga roditelja i djece Dravet sindroma
  92. Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU
  93. Društvo multiple skleroze Krapinsko-zagorske županije
  94. DEBRA, društvo oboljelih od bulozne epidrmolize
  95. Udruga za podršku oboljelima od multiplog mijeloma MijelomCRO
  96. Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka
  97. Udruga umirovljenika Šibice grad Zaprešić
  98. Udruga za Wolf-Hirschhorn Sindrom
  99. Udruga za podizanje kvalitete življenja Flyer
  100. Udruga žena oboljelih i liječenih od raka NISMO SAME
  101. Udruga MS tim Hrvatska
  102. Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom “Dva skalina”
  103. Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije
  104. Osmijeh – udruga za terapijsko jahanje
  105. Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje
  106. Udruga ekomuzej Bistra
  107. Hrvatska udruga leukemija i limfomi
  108. Udruga roditelja djece s posebnim potrebama ”Put u život”
  109. Hrvatska udruga oboljelih od Gaucherove bolesti
  110. Kreativni studio Zvrk
  111. Institut za stručno usavršavanje mladih
  112. Udruga za podršku žrtvama i svjedocima
  113. Udruga za skrb o starijim i nemoćnim osobama “Dodir nade”
  114. ODRAZ – Održivi razvoj zajednice
  115. PUT DO USPJEHA
  116. Centar za otkrivanje talenata i cjeloviti razvoj djece i mladih “TALENTLAB”
  117. Udruga Pomoć starijim osobama
  118. Udruga nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja UNUO
  119. Lokalna akcijska grupa ”SAVA”
  120. Hrvatsko debatno društvo
  121. Udruga mladih “Mladi u Europskoj uniji”
  122. Centar za podršku i razvoj civilnog društva “DELFIN”
  123. Udruga osoba s invaliditetom “Bolje sutra” grada Koprivnice
  124. CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje
  125. Splitsko-dalmatinska udruga spinalno ozlijeđenih
  126. Zajednica Pape Ivana XXIII
  127. Klub trudnica i roditelja Split
  128. Hrvatska udruga za alzheimerovu bolest
  129. San Patrignano
  130. Udruga za promicanje književnosti i kulture Skribonauti
  131. Mavena – 36 njezinih čuda
  132. Udruga roditelja djece s oštećenjem vida i dodatnim teškoćama u razvoju OKO
  133. Udruga savjetovališta “Uz tebe sam”
  134. Hrvatski savez udruga za mentalno zdravlje
  135. Lokalna akcijska grupa Vallis Colapis
  136. Udruga invalida rada Zagreba
  137. Udruga FOLLOw ME
  138. Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
  139. Udruga gluhoslijepih osoba Grada Zagreba
  140. KINO KLUB SISAK
  141. Udruga za poticanje razvoja ljudskih potencijala i kreativnosti – Prizma
  142. Udruga za promicanje informatike, kulture i suživota
  143. Udruga gluhoslijepih osoba grada Osijeka i Osječko-baranjske županije
  144. Udruga osoba s invaliditetom VUKA Vukovar
  145. Crveni leptir – Hrvatska udruga za pomoć i podršku oboljelima od lupusa
  146. Konjički klub Appaloosa
  147. Taekwondo klub Dubrava
  148. Građanska inicijativa “Moj grad Sisak”
  149. Ambidekster klub
  150. Udruga žena Vukovar
  151. Udruga za sindrom Down – Zagreb
  152. LOKALNA AKCIJSKA GRUPA “SJEVERNA ISTRA”
  153. Udruga Terra
  154. Lokalna akcijska grupa u ribarstvu “Tri mora”
  155. Hrvatska škola Outward Bound
  156. Zaklada Čujem, vjerujem, vidim
  157. Biovrt – u skladu s prirodom
  158. Dramski studio slijepih i slabovidnih “Novi život”
  159. Organizacija Status M
  160. “Fala”- udruga za promicanje socijalne osjetljivosti, zaštite i poboljšanja kvalitete života i popularizacija terapijskog i rekreativnog jahanja
  161. Udruga Zora
  162. Atelje Yellow time
  163. Udruga Liburnia film festival
  164. Fotoklub Rijeka
  165. Udruga “Brsečki česan”
  166. KLUB MLADIH TEHNIČARA GORNJI GRAD
  167. Udruga Diston
  168. AVANTI! Centar avangardi
  169. Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter
  170. Udruga Ri Rock
  171. Konjički Klub Istra Star
  172. Kazališna radionica MALIK Rijeka
  173. Klub za starije osobe “Mariška”
  174. Društvo istraživača mora – 20000 milja
  175. Kulturno-umjetnička udruga Akt
  176. Omladinska udruga Podum (OU Podum)
  177. Udruga građana Stakleni svijet
  178. Udruga za razvoj civilnog društva SMART
  179. Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju “Pčelice”
  180. Nezavisna udruga mladih
  181. DRUŠTVO TJELESNIH INVALIDA GRADA RIJEKE
  182. Miramida Centar – Regionalne razmjene mirovnih iskustava
  183. Društvo multiple skleroze Zagrebačke županije
  184. Centar za psihološku podršku i razvoj “Pričaj mi”
  185. Udruga osoba s invaliditetom Križevci
  186. Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Rijeka
  187. Savez studenata Fakulteta elektrotehnike i računarstva
  188. Udruga MoSt
  189. UDRUGA GLUHIH I NAGLUHIH NOVA GRADIŠKA
  190. Udruga za promicanje pozitivne afirmacije mladih u društvu “Impress” Daruvar
  191. Udruga za rehabilitaciju i edukaciju VISOKI JABLANI
  192. INFORMO-udruga za poticanje zapošljavanja, stručnog usavršavanja i obrazovanja
  193. Kulturno umjetničko društvo Čiče, Novo Čiče
  194. Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. br ZNG-a/HV-a, Zagreb-Susedgrad
  195. Savez udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP RH
  196. Udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP Grada Zagreba
  197. Udruga socijalnih radnika Zadar
  198. Udruga za autizam Bjelovar
  199. Udruga mladih i studenata SplitMisli
  200. Udruga mladih Feniks
  201. Udruga Kultura Nova
  202. Hrvatska udruga za međunarodnu razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti (HUMRSPTZ)
  203. Udruga za autizam “Pogled”
  204. Udruga za autizam – Zagreb
  205. Udruga osoba s invaliditetom Daruvar

koordinacijja i vlada

kolaž vlada

 

 

 

Podijelite s prijateljima