DOBRA KRIVNJA vs TOKSIČNA KRIVNJA

Krivnja kao osjećaj oblik je ljutnje na sebe. Često je povezana sa sramom i razočarenjem u samog sebe te može imati snažne i dugotrajne posljedice na mentalno zdravlje pojedinca. Psiholozi i psihoterapeuti često govore o dva oblika krivnje – „dobroj krivnji“ i „lošoj/toksičnoj krivnji“.

Dobra krivnja je osjećaj koji je normalan i pozitivan te čovjeka može potaknuti da učini pozitivne promjene. Dobra krivnja javlja se u situacijama kada učinimo nešto loše ili pogrešno i ona je prilika da naučimo i poboljšamo se te učinimo pozitivnu promjenu. Pozitivan rezultat koji uzrokuje dobra krivnja je npr. kada se odlučimo ispričati onome koga smo povrijedili ili kada odlučimo promijeniti svoju odluku koja je štetna. Na naše mentalno zdravlje dobra krivnja ima utjecaj tako da prihvaćamo naš nedostatak, ali sebe pri tome ne osuđujemo.

Loša, odnosno toksična krivnja je osjećaj koji crpi našu energiju i narušava samopouzdanje. Postoje razni znakovi koji mogu ukazivati kako osjećaj krivnje s kojim se nosimo spada u kategoriju toksičnog i da njime narušavamo svoje mentalno zdravlje.

Znakovi toksične krivnje su kada:

  • Krivimo sebe radi nečega što je izvan naše kontrole.
  • Osjećamo krivnju radi toga što se netko drugi osjeća loše, a pri tome mi nismo ti koji smo tu osobu povrijedili ili učinili da se osjeća loše.
  • Osjećamo krivnju jer smo učinili pozitivnu promjenu u svom životu, a to ne nailazi na odobravanje okoline.
  • Krivimo sebe što „nismo dovoljno dobri kao drugi“.
  • Osjećamo krivnju što smo uspješni.
  • Osjećamo krivnju što se brinemo o sebi i svom vlastitom mentalnom zdravlju.
  • Krivimo sebe zbog nečega što su nam drugi rekli da bismo se „trebali osjećati loše“.

Toksična krivnja može snažno i dugotrajno naštetiti našem mentalnom zdravlju.

Jedan od načina na koji se možemo riješiti toksične krivnje je da situaciju zbog koje osjećamo krivnju zapišemo na papir, te sagledamo i potražimo ima li u našem osjećaju krivnje nešto od znakova toksične krivnje. Tada je najbolje upitati sebe i procijeniti „Jesmo li u toj situaciji učinili što možemo?“

Ako jesmo, budimo zahvalni i nastavimo svoj život s unutarnjim mirom.

Autor: Luka Sudarević

Izvori:

https://www.youtube.com/watch?v=DGZwM0U5fnA –  Signs of toxic guilt https://www.julielefebure.com/healthy-guilt-unhealthy-guilt/

Izvor slika:

https://themindsjournal.com/ways-to-let-go-toxic-guilt

https://pixabay.com

Podijelite s prijateljima