Korisnik: Krugovi-Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje

Kontakt: Petra Klasić, [email protected]

Partnerska organizacija: Hrvatski pravni centar, Sindikat umirovljenika Hrvatske, Mreža mladih Hrvatske

Naziv projekta: Krugovi podrške za starije osobe

Odobrena sredstva: 57.463,21 EUR

Trajanje projekta: 18 mjeseci ( 01.10.2023. – 31.03.2025.)

Cilj: Projektom međugeneracijske solidarnosti osnažiti i mlade i starije, utjecati na građane i stručnjake, te osnažiti OCD-ove i buduće stručnjake koji će raditi u raznim organizacijama i sustavu socijalne skrbi za zagovaranje prava starijih osoba. Iskorištavanjem programa jačanja kapaciteta stvorit ćemo snažniju mrežu cjelokupne podrške starijim osobama, zagovarati jednaku dostupnost usluga za sve neovisno u kojem dijelu RH i dijeljenje dobrih praksi, zagovarati efektivnije mehanizme zaštite starijih osoba od nasilja, siromaštva, nadzor i strože kazne za one koji vrše nasilje i poticanje aktivnog starenja. Rješenje vidimo upravo u međugeneracijskom pristupu jer je to način da i sam projekt bude model međugeneracijske solidarnosti koja je potrebna u društvu da bi javnost uopće bila zainteresirana za probleme starosti.

Projekt se fokusira na širenje mreže podrške starijim osobama, direktnim aktivnostima pravne i psihosocijalne podrške, informiranjem te uključivanjem stručnjaka i budućih stručnjaka u aktivnostima zagovaranja prava starijih osoba. Širenjem svijesti kroz medijsku kampanju dotiče se i šira javnost i širi krug podrške za starije osobe.

Očekivani rezultati:

  1. Ojačani kapaciteti mladih za stručni i zagovarački rad u svrhu podrške i zaštite prava ranjivih skupina s fokusom na starije osobe.

Ukupno očekujemo:

Minimalno 5 partnerskih OCD-a spremno je nastaviti  zagovarački djelovati u području prava i potreba starijih osoba.

Educirano i osnaženo ukupno 15 mladih za stručni i zagovarački rad u svrhu podrške i zaštite prava starijih osoba i drugih ranjivih skupina.

Održana 152 sata edukacije (uključujući mentorstvo i superviziju) za mlade stručnjake.

Realizirano ukupno 1044 sata praktičnog volonterskog rada  mladih u svrhu stjecanja kompetencija i radnog iskustva u području zagovaranja (924 sati), istraživanja (60 h) i direktne podrške starim osobama (60 h).

Povećane zagovaračke kompetencije 15 mladih budućih stručnjaka, studenata socijalnog rada.

Povećane istraživačke kompetencije  15 mladih budućih stručnjaka iskustvom provođenja istraživanja potreba starijih osoba.

Povećane kompetencije 20 mladih budućih stručnjaka za psihosocijalni rad s ranjivim skupinama (15 studenata socijalnog rada 5 studenata propedeutike psihoterapije)

2. Povećan opseg direktne podrške starijim osobama u zajednici.

180 starijih osoba sudjelovalo u jednoj ili više aktivnosti direktne podrške u okviru projekta.

Održana 3 online predavanja za starije osobe s minimalno 15 različitih udruga iz različitih mjesta i gradova i 150 sudionika starije dobi.

Održano 16 kreativnih psiho-socijalnih radionica za  sudionike starije dobi.

Pružena usluga besplatnog pravnog savjetovanja za minimalno 10 korisnika i korisnica, min. 108 sati pravnog savjetovanja.

3. Povećan opseg informiranja, osvještavanja i zagovaranja potreba i prava starijih osoba.

održana javna manifestacija (na Međunarodni dan starijih osoba) u kojoj je sudjelovalo minimalno 80 građana, uključujući minimalno 15 starijih osoba

provedena nacionalna medijska kampanja s tendencijom za prosječnim dosegom do minimalno 4000 građana na temelju trenutnog broja pratitelja i dosega na webu i društvenim mrežama prijavitelja i partnera, s tendencijom za povećanje dosega

izrađen zagovarački dokument koji je upućen na 3 nadležne institucije

održana javna rasprava o zaključcima i preporukama zagovaračkog dokumenta, a zaključci diseminirani na 3 institucije vlasti,  83 stručnjaka i stručnih institucija, 18 organizacija koje zastupaju interese starijih osoba te 5 relevantnih  OCD-a i minimalno 5 medija

minimalno 40 objava prijavitelja i partnera vezanih uz kampanju, javnu manifestaciju i zagovaračke aktivnosti projekta

minimalno 5 predstavnika vlasti, struke i OCD-a s koji su iskazali javnu podršku zagovaračkim prijedlozima projekta

4. Ojačani kapaciteti partnerskih OCD-a za transgeneracijsko suradničko zagovaranje potreba i prava starijih osoba.

Minimalno 25 profesionalaca, članova, volontera i suradnika iz 19 partnerskih OCD-a educirano o zagovaranju potreba i prava starijih osoba, od toga 15 osoba mlađih od 29 godina i oko 10 osoba starijih od 65 godina.

19 partnerskih OCD-a steklo je specifična stručna znanja i praktične vještine zagovaranja zahvaljujući suradnji na projektu.

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Podijelite s prijateljima