Naša vlastita očekivanja su sastavni dio naših života. Kada god započinjemo nešto novo, u našim glavama pojavljuju se očekivanja/razmišljanja koja uvelike utječu na naše sposobnosti. Velika očekivanja od nekoga ili nečega često završe upravo suprotno od onoga što smo mi u konačnici očekivali. Velika očekivanja često dolaze u paketu sa anksioznošću koja nas obuzima i postaje uteg na našem putu i time nas koči i sprječava da ostvarimo svoje potencijale.

U ovom članku pokušat ću odgovoriti na dva pitanja:

  1. Kako možemo regulirati naša očekivanja da nam budu ugodna?
  2. Kako spriječiti preplavljivanje anksioznošću kada stvari ne idu po planu?

Odgovor na prvo pitanje leži u našem pristupu. Prije nego započnemo s nečim novim (npr. treninzima) važno je da postavimo svoje ciljeve i očekivanja na temelju akronima SMART (Specific, Measurable, Achivable/attainable, Relevant/realistic, Time – bound).

Evo primjera kako bi to izgledalo.

Želimo započeti trenirati. Prvo što trebamo je odrediti specifično kako ćemo trenirati, time činimo prvi korak (S – specific) pa recimo da želimo krenuti s treninzima trčanja. Drugi korak (M – measurable) od nas traži da odredimo koliko puta tjedno ćemo trenirati, recimo da želimo trenirati 3x tjedno po 45 minuta. Kako nismo u prevelikoj kondiciji jer dugo nismo trenirali važno je da u trećem koraku (A – achivable/attainable) budemo fleksibilni i da naš cilj bude dostižan, u početku vjerojatno nećemo moći otrčati 45 minuta jer dugo nismo trenirali, no važno je da ne odustanemo. Zato služi četvrti korak (R – relevant/realistic) u kojem možemo zabilježiti svoje rezultate i prilagoditi ih našim trenutnim mogućnostima – npr. hodati 30 minuta, a trčati 15 minuta. Kako ćemo razvijati našu kondiciju biti će nam sve lakše otrčati više i tako ćemo postepeno pomicati naše granice i razvijati zadovoljstvo. U konačnici, u petom koraku (T – time – bound) važno je da svoje očekivanje uskladimo s nekakvim vremenskim okvirom kako bi mogli pratiti i prilagoditi naše ciljeve našim rezultatima.

Drugo pitanje je vezano uz naše vlastito stanje, naše reakcije koje se mogu pojavljivati na tom putu. Što kada nećemo moći otrčati jer pada kiša ili imamo neke druge važne obaveze?

Jasno je da se na svakom putu pojavljuju prepreke, no to nije razlog zbog kojeg bi trebali odustati. Ako propustimo zadani trening to ne znači da smo tada upropastili sav rad koji smo dotad napravili. Na nama je da slijedeći ne propustimo. Bilježiti i imati vlastiti dnevnik treniranja nam može jako pomoći u ostvarenju naših željenih rezultata. Na taj način ćemo lakše pratiti svoje stanje, pravilnije trenirati i odmoriti kada nam je potrebno. Mali koraci jedini vode do velikih rezultata i zadovoljstva u onome što radimo.

Autor: Luka Sudarević

Izvori:
https://en.wikipedia.org/wiki/SMART_criteria

Izvori slika i ilustracija:
https://www.istockphoto.com/photo/expectations-versus-reality-life-expectations-vs-reality-
gm2196233548-614271959

https://janetaylor.net/quotes-to-inspire-you-to-take-small-simple-steps-each-day/

Podijelite s prijateljima