Što se promijenilo u 2024. u vezi s ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju?
Ostalo, objavljeno 17.01.2025.
Godina 2024. donosi nekoliko važnih pomaka u pravnoj zaštiti starijih osoba u kontekstu ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, a posebno u pogledu zakonodavnih izmjena koje bi trebale poboljšati zaštitu primatelja uzdržavanja i povećati transparentnost u sklapanju tih ugovora.
Prema podacima iz 2022. godine, u Hrvatskoj je sklopljeno više od 7.600 ugovora o uzdržavanju, uključujući i dosmrtno i doživotno uzdržavanje, a unatoč propisanoj zabrani sklopljanja ugovora između korisnika socijalnih usluga i osoba koje obavljaju socijalnu skrb, i dalje postoje slučajevi zloupotrebe. Pučka pravobraniteljica je u više navrata ukazivala na nepravilnosti u ovom području, uključujući slučajeve verbalnog i fizičkog nasilja prema primateljima uzdržavanja, kao i zloupotrebu ugovora u situacijama kada su osobe koje sklapaju ugovore već bile teško bolesne ili duševno nestabilne.
1. Provedba zakonskih izmjena u 2024.
Jedan od ključnih pomaka u 2024. godini jest da je Ministarstvo pravosuđa i uprave (MPU) u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike (MRMSOSP) poduzelo značajne korake u vezi s informacijskim sustavima koji omogućuju bolju provjeru osoba koje sklapaju ugovore o uzdržavanju. Ove izmjene omogućuju povezivanje podataka iz sustava socijalne skrbi, što pomaže u prepoznavanju situacija u kojima bi osobe koje rade u socijalnoj skrbi mogle sklapanje ugovora o uzdržavanju zloupotrijebiti. Iako su ovo pozitivi pomaci, potrebno je još ulagati napore jer se i dalje pojavljuju slučajevi sklapanja takvih ugovora koji bi po zakonu trebali biti ništetni.
2. Pravna pomoć i informiranje građana
Jedna od ključnih preporuka iz izvještaja pučke pravobraniteljice bila je i potreba za boljim informiranjem građana, osobito starijih osoba, o pravnim posljedicama ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Preporuka o pokretanju kampanja informiranja starijih osoba u 2024. godini već je dio implementacije, a cilj je omogućiti građanima da donesu informirane odluke o sklapanju ugovora. S obzirom na to da istraživanja pokazuju da mnogi koji razmišljaju o sklapanju ugovora o uzdržavanju ne konzultiraju se s pravnicima ili stručnjacima, cilj kampanja je educirati građane o njihovim pravima i obvezama.
Pored toga, postoje napori za uvođenje zakonskih izmjena koje bi osigurale da svi koji sklapa ju ugovor o uzdržavanju budu jasno informirani o pravnim posljedicama putem pravne pomoći.
3. Zakonodavne izmjene
- godina označava i početak rada na izmjenama Zakona o obveznim odnosima (ZOO) kako bi se poboljšala pravna sigurnost u vezi s ugovorima o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Preporučuje se da izmjene ZOO-a obuhvate nekoliko ključnih točaka:
- Izmjena naziva ugovora: Nazivi “doživotno” i “dosmrtno” uzdržavanje i dalje mogu biti zbunjujući, pa se predlaže da se nazivi ugovora prilagode kako bi jasno ukazivali na trenutak prijenosa imovine.*
- Ograničavanje broja ugovora: Propisivanje maksimalnog broja ugovora koje jedan davatelj uzdržavanja može sklopiti pomoći će u prevenciji zloupotrebe sustava od strane tzv. profesionalnih davatelja uzdržavanja koji sklapaju ugovore s velikim brojem primatelja samo u cilju stjecanja imovine.
- Registar ugovora: Uvođenje registra ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju omogućilo je bolje praćenje ugovora, pružajući državnim tijelima uvid u broj i vrstu sklopljenih ugovora te identifikaciju profesionalnih davatelja uzdržavanja. Time bi se povećala transparentnost i smanjila mogućnost zloupotrebe.
*Osnovna razlika između ovih ugovora je trenutak prijenosa imovine: - kod ugovora o doživotnom uzdržavanju – trenutak smrti primatelja uzdržavanja
- kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju – odmah nakon sklapanja ugovora.
- Više o ugovorima o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju pročitajte u našoj digitalnoj brošuri. Navedenu brošuru smo kroz projekt “Krugovi podrške za starije osobe” podijelili podružnicama Zavoda za socijalni rad diljem Hrvatske gdje ih možete naći i u fizičkom obliku. Ukoliko želite primjerke brošure u svojoj udruzi ili ustanovi, možete nam se javiti mailom.
4. Sudski postupci
Iako se u 2024. poduzimaju koraci u pogledu zakonodavnih izmjena, jedan od ključnih problema ostaje trajanje sudskih postupaka za raskid ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Prema izvještajima pučke pravobraniteljice, ovi postupci često traju godinama, što za primatelje uzdržavanja, koji su obično starije i nemoćne osobe, može imati ozbiljan negativan učinak na njihovu kvalitetu života. Zbog toga se predlaže da se ovakvi postupci proglase žurnima, što bi omogućilo brže rješavanje sporova i smanjilo stres za oštećene strane.
Iako su 2024. godine ostvareni značajni pomaci u zaštiti starijih osoba i u području ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, još uvijek postoji prostor za daljnja poboljšanja. Povećanje transparentnosti, poboljšanje pravne sigurnosti, bolja informiranost građana i ubrzanje sudskih postupaka ključni su za osiguranje pravične zaštite prava starijih osoba u ovoj oblasti.
Izvor: Izvješće pučke pravobraniteljie 2022. Analiza stanja ljudskih prava i jednakosti u Hrvatskoj.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.