Projekt: “Škola zdravog uma ”

Provedba: 31.1.2025. – 02.08.2025.

Odobrena sredstva: 6.500,00 eura

Sredstva za provedbu projekta odobrena su u sklopu Javnog natječaja HBOR-a za dodjelu donacija u 2024. godini “DIJELJENJEM SMO JAČI“ – PREVENCIJA I ZAŠTITA MENTALNOG ZDRAVLJA DJECE I MLADIH i provoditelja natječaja Zaklade SOLIDARNA.

Korisnik: Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje

Partnerske organizacije: Srednja škola Ivana Trnskog Hrvatska Kostajnica i Srednja škola Otočac

Kontakt: Ramona Rafajec, [email protected]

Projektom “Škola zdravog uma” udruga Krugovi jača kapacitete pedagoga i profesora/stručnih djelatnika u srednjim školama Grada Zagreba i nisko razvijenih područja za primjenu tehnika usmjerene svjesnosti i poboljšanja fokusa za djecu, s ciljem poboljšanja mentalnog zdravlja učenika i stvaranjem sigurnijeg i poticajnijeg okruženja za učenje i razvoj.

Na Županijskom stručnom vijeću stručnih suradnika pedagoga srednjih škola Grada Zagreba provesti ćemo program rasterećenja za pedagoge koji će iskustveno proći vježbe koje su prilagođene za djecu i mlade te ih mogu provoditi u školama. Korištenjem tehnika ekspresivne art terapije i primjenom tehnika usmjerene svjesnosti pokazati ćemo stručnom osoblju alternativne načine rasterećenja, osvještavanja emocionalnog svijeta i jačanja samopouzdanja i samosvijesti. Razvijajući ove kompetencije kod odgojno obrazovnih djelatnika, projekt ima za cilj izgraditi dublje razumijevanje potreba mentalnog zdravlja učenika te otvoriti nove pristupe rasterećenju stresa i jačanju emocionalne stabilnosti mladih. Također, projekt naglašava važnost stvaranja sigurnijeg i podržavajućeg školskog okruženja koje promovira rast i razvoj svakog učenika. Na ovaj način pedagoge činimo saveznicima promocije i implementacije ovakvih vrsta programa u školama.

U Srednjoj školi Ivana Trnskog Hrvatska Kostajnica i Srednjoj školi Otočac provesti ćemo radionice usmjerene svjesnosti i poboljšanja fokusa za profesore i druge stručne suradnike u srednjim školama koji će te radionice moći provoditi s djecom.

Kao podsjetnik na naučeno na radionicama, izraditi ćemo plakate s tehnikama disanja, fokusa, smirivanja koji će biti u svim školama (u svakoj srednjoj školi u Zagrebu i u srednjim školama u Otočcu i Hrvatskoj Kostajnici).

Volonteri pomagačkih usmjerenja i sa iskustvom volontiranja pomoći će pisanjem članaka i snimanjem kratkih videa za web i društvene mreže na temu projekta. Budući da su mladi velik dio vremena online, “Škola zdravog uma” mora u obzir uzeti i tu sferu njihovog života.

Projekt “Škola zdravog umafinanciran je donacijom Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Hrvatska banka za obnovu i razvitak ne može se smatrati odgovornima za njih.

Članci - mentalno zdravlje mladih i briga o sebi

Socijalna anksioznost – zvuči poznato?

Socijalna anksioznost odnosi se na snažan osjećaj straha ili nelagode u društvenim situacijama. Iako se kod svakoga može manifestirati na drugačiji način, zajednički nazivnik…

Mindfulness

Mindfulness ili puna svjesnost je namjerno usmjeravanje pažnje na trenutne aktivnosti. Korijenje vuče iz budističke prakse, a “uvukao” se u i suvremene tehnike promicanja…

Svjetski dan zdravlja

Povodom Svjetskog dana zdravlja, 7. travnja i škole zdravog uma, željela bih ukazati na još veću brigu o svome mentalnom, pa tako i tjelesnom…

Krivnja

DOBRA KRIVNJA vs TOKSIČNA KRIVNJA Krivnja kao osjećaj oblik je ljutnje na sebe. Često je povezana sa sramom i razočarenjem u samog sebe te…

Bijele laži – mogu li ponekad biti opravdane?

Tijekom ljudskih interakcija, laganje, odnosno izbjegavanje govorenja i prešućivanje istine, prilično je učestalo. Laganje se može podijeliti na dvije vrste: crne i bijele laži….

Cyberbullying: kako ga prepoznati i spriječiti

Cyberbullying je oblik zlostavljanja koji se odvija virtualno, najčešće na društvenim mrežama i sve je češći među mlađim generacijama. Kao i svaki drugi oblik…

Burnout i kako ga prevladati

Što je burnout i koji su njegovi znakovi? Ako u posljednje vrijeme osjećate fizičku i emocionalnu iscrpljenost, probleme s koncentracijom, pažnjom i spavanjem, gubitak…

Najbolji savjet kojeg sam ikad dobila

,,Ne, ne, u redu je. Nije bitno, stvarno.” ,,Luna, molim te ispričaj mi zašto to misliš. Zašto se smatraš krivom za te situacije?” Podignula…

Pisanje kao terapija

Pišem, Kako ponekim danima teško dišem Kako ponekad osjećam slona na leđima Kako drugačije promatram svijet Ovim očima malim, stisnutim, smeđima. Pišem, Kako ponekad…

Priča o Bridgertonovima:  Nekonvencionalne metode liječenja mentalnih poremećaja u prošlosti

U iščekivanju nove sezone popularne serije Bridgerton koja je svojim skandalima, raskošnim kostimima i uzbudljivim romansama ukrala dah svojim gledateljima, njezini ljubitelji vrijeme si…

Samopoštovanje: zašto je važno i kako ga izgraditi?

Svatko ima dane kada se ne osjeća dobro u vezi sebe. U adolescenciji, periodu života koji je, osim zanimljiv, i izazovan, ti dani mogu…

Moć dnevnih rituala: Kako male promjene poboljšavaju mentalno zdravlje?

Jutro koje je sve promijenilo… Mia je već duže vrijeme osjećala da gubi kontrolu nad svojim životom. Dani su joj prolazili u neprestanom stresu:…

Samopouzdanje i mentalno zdravlje

Samopouzdanje je važno jer nam pruža utvrdu u vremenima kriza, omogućava nam da u teškim situacijama ostanemo smireni i pri zemlji. Samopouzdanje je osobina…

Utjecaj sna na mentalno zdravlje: Treba li i našem umu „beauty sleep“?

„Najgora stvar na svijetu je pokušati spavati i ne uspjeti“ – F. Scott Fitzgerald Sigurna sam da ste se svi barem jednom susreli sa…

Strah od propuštanja

Strah od propuštanja (engl. Fear of Missing Out, FOMO) relativno je nov fenomen u psihologiji, a odnosi se na tjeskobu koju osoba osjeća prilikom…

Meditacija: kako koristiti cijeli mozak

Naša samosvijest omogućava nam da ispitamo svoje misli i odvojimo se od njih. Možemo analizirati temelje svojih misli i utvrditi jesu li one utemeljene…

Popularni mitovi: Introverti su sramežljivi, a ekstroverti otvoreni i društveno snalažljivi

Porastom popularnosti psihologije, povećao se broj popularnih psiholoških tema i poboljšala opća upoznatost sa psihološkim pojmovima. Međutim, razbijanje mitova nikad nije jednostavno, a kompleksni…

Mentalno zdravlje mladih LGBT osoba

Posljednjih desetljeća sve je više prisutna riječ „svijest“, posebno u kontekstu LGBT populacije. Iako se pretpostavlja da će veća reprezentacija LGBT osoba u javnosti…

Jedno ne isključuje drugo. (2)

U autobusu sam. Sjedim i gledam kroz prozor osušena stabla, gledam ljude kako polako šetaju ulicom, gledam automobile koji nas prestižu, gledam… Autobus je…

Kako mentalna disciplina utječe na uspjeh u akademskom i profesionalnom životu?

Mentalna disciplina često se spominje kao jedan od glavnih faktora uspjeha, ali rijetko kada razmišljamo o tome što ona zapravo znači i kako utječe…

Zaron u prirodu

Priroda nam pomaže da zaliječimo svoje rane i odmiče nas od brzine i tehnologije kojima smo svakodnevno izloženi. U prirodnom okruženju brzo i lako…

Duge šetnje u prirodi i mentalno zdravlje

Mogu li šetnje u prirodi promijeniti našu sliku o svijetu koji nas okružuje? Nikada nisam bila tip osobe za duge šetnje. Sve vezano uz…

Overthinking i kako ga prevladati

„Što bi bilo da sam drukčije postupio?“ „Što će se dogoditi ako to ne napravim?“ „Kako će moja obitelj reagirati?“ „Ne mogu prestati razmišljati…

Humor: Zašto je dobro smijati se?

“Smisao ili sposobnost da se uoči smiješna strana događaja i situacija, smisao za komično.” To je definicija humora, ali što on zapravo znači za…

Granični poremećaj osobnosti

Danas se jako puno stigme veže uz dijagnozu graničnog poremećaja. Ljudi koji pate od graničnog poremećaja odmah dobiju etiketu luđaka, spremnih na boravak u…

Depresija: što je i kako pomoći oboljelom

Za sve nas depresija predstavlja stanje tuge i neraspoloženja koje slijedi gubitku voljene osobe, samopouzdanja, materijalnih vrijednosti ili zdravlja. To je zapravo jedna od…

Tehnike relaksacije

Svi znamo, kao što ste mogli i pročitati u prethodnom članku, da je stres neophodan za život. Stres postane štetan kada prekine ravnotežu u…

Jedno ne isključuje drugo.

Bilo je rano jutro, sunce se polako probijalo uskim ulicama grada. Otvorio sam prozor, zapalio cigaretu. Duboko udišem dim, gledam svoje prste, svoje dlanove…

Društvene stigme o mentalnom zdravlju i kako ih prevladati

Mnoge osobe, bez obzira na dob, spol, vjeru ili etničku pripadnost, oklijevaju potražiti psihološku pomoć, čak i kada je besplatno dostupna. Razlog tomu često…

Stres i prevencija 

Danas su prisutne različite definicije o tome što je zapravo stres. No, najjednostavnije rečeno stres je svako stanje u kojem se na bilo koji…